Ana içeriğe atla

The Angel's ShareKen Loach ilerlemiş yaşına rağmen her yıla bir film sığdıran, üretken bir yönetmen. Bildiğimiz gibi Loach işçi-alt sınıfın sorunlarıyla ilgilenir. Yeni filmi Angel's Share ile yönetmen yine bildiğimiz sularda geziniyor. Fakat bir iki ufak değişiklikte filminde mevcut. Yönetmen bu sefer herhangi bir sınıfa dahil olamamış, herhangi bir yeteneği bulunmayan ve sabıka kayıtları bir hayli kabarık olan gençlerin hikayesine odaklanıyor. Film açılmasıyla birlikte bu gençlerin hakim karşısında kamu hizmetine yollanmalarını izliyoruz. Filmin ana karakteri Robbie'yi de bu şekilde tanımış oluyoruz. Robbie suç profili oldukça yüksek olan ama aynı zamanda baba olacak bir genç ve bu kriminal hayatını geride bırakmak istiyor. Sosyal görevli Harrie'nin hayatlarına dahil olmasıyla birlikte bu suç profili yüksek gençlerin içlerindeki potansiyellerini ortaya çıkarması için var gücüyle çalışıyor. Harrie'nin filme dahil olması filme Whisky kültürünü de dahil ediyor. Robbie'nin whisky kültürüne dahil olma şekli ise iyi koku alan burnuyla oluyor. Ekibin bir whisky müzayedesinde gerçekleştirecekleri soygunla ise film biranda soygun filmine dönüşüyor. Ken Loach bizi beklenmeyecek şekilde her ne kadar belli bir şablonla da olsa film boyunca şaşırtıyor. Türler arasında geziniyor, komedi dozajını eski filmlerine oranla yüksek tutuyor, gençlerin o eğlenceli aksanlarından bizi mahrum bırakmıyor. Bunları yaparken bildiğimiz Loach çizgisinden de ödün vermiyor. Yine alt sınıftan bir hikaye anlatırken ne kadar suçluda olsa herkesin kendi potansiyelini sergileyebileceği bir şansa ihtiyacı olduğunu açık bir şekilde savunuyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Star Wars - The Last Jedi

Star Wars - The Last Jedi ana hikaye (ilk iki üçleme) açısından düşündüğümüzde sorunları devam eden bir film. Bitmiş bir seriyi daha düşük kalibreli bi' hikayeyle sürdürmeye çalışması seriyi fazlasıyla yavan kılıyor. Yeni üçleme açısından olaya bakar isek; The Force Awakens'in dağınık görüntüsü yeni filmle toparlanmış gibi gözüküyor. Bunda yönetmen Rian Johnson'un etkisi büyük. Looper gibi karakter sahibi bir bilim kurgu ile aklımızda yer eden Johnson daha filmin başında Kylo Ren'in maskesini parçalayarak Kylo Ren'i Darth Vader gölgesinden, filmi ise orjinal serinin gölgesinden bir nebze olsun kurtararak kendi karakterlerini geliştirme yoluna gidiyor. Filme kattığı en büyük artı orjinal serinin keskin iyi kötü ayrımının The Last Jedi ile iç içe geçmiş ve flu bir görüntüde olması. 
Rian Johnson beklentileri bu denli karşılamışken Star Wars: Episode IX'un tekrar J.J Abrams'a teslim edilecek olması ise fazlasıyla üzücü...

Alien Covenant

Maternal kodlarla örülü 1979 yılında çekilen Alien kuşkusuz Bilim Kurgu sinemasının en kusursuz örneklerinden bir tanesiydi. Ridley Scott seriye yıllar sonra 2012 yılında Prometheus'la dönüş yaptı ve devamı niteliğindeki Alien - Covenant'ta yeni vizyon yüzü gördü. İlk filmin maternal dokusu yerine sömürgeleştirme fantezisi gibi paternal bir temayı kullanan bu yeni Alien filmi bununla da yetinmeyip, yine yaratılış gibi paternal temaları arka arkaya patlatarak orjinal filmin canına okuyor. Ortaya Blade Runner soslu(ki bunda varoluş sancısı çeken robotumuzun büyük etkisi var.), şimdiye kadar bilim kurgu sinema tarihi açısından en beceriksiz gemi mürettebatının olduğu ve yer yer Alien'in zekasından bile şüpheye düşeceğiniz garip bir film ortaya çıkmış. Umarım seri daha fazla deforme edilmeden durulur. Keza hayranları için Alien'ı bu şekilde görmek içler açısı bir durum.