Ana içeriğe atla

Celcius 232.8 BÖLÜM 3


BÖLÜM 3:

Emel yorgunluktan kanepeye atmıştı kendisini ve birkaç dakika içerisinde de gözleri kapandı. Öyle ki; tüm gece boyunca sıktığından dolayı şikâyet ettiği ayakkabılarını bile çıkarmayı unutturacak kadar büyük bir yorgunluktu bu. Hakan cep telefonundan Chet Baker - My funny valentine’ı buldu ve işaret parmağıyla hafifçe dokundu. Telefon evdeki ses sistemiyle eşlendi ve şarkı kısık ama içeriyi dolduran bir sesle çalmaya başladı. Şarkının çalmaya başlamasıyla birlikte tebessüm ederek Emel’in yanına geldi. O küçük ve zarif ayaklarını, usulca ayakkabılardan kurtardı. Tüm gece boyunca doğum günü partisinde kendisini bu kadar yormaması gerektiği söylemişti fakat; Emel dinlememişti O’nu. Bu tavsiyesinin göz ardı edileceğini biliyordu, keza dans etmeyi sevmeyen bir kadının varlığını hayal bile edemiyordu. Doğalarına ya da o estetik vücutlarının varoluşuna aykırı bir durumdu bu. Emel’in yanına uzanarak parmaklarını saçlarının arasında gezdirmeye başladı, kokusunu içine çekti. İlk aşkı geldi biranda aklına; saniyelik ayrılıkların bile kendisini çileden çıkardığı, O’nun için ölümü bile göze aldığı günler aklına geldi. Bir erkeğin uğrunda ölebilecek bi’şeyler aradığı zamanları… Şimdi yine âşıktı, belki de, ilk aşkından daha fazla âşıktı. Fakat o eski abartılı duygularından sıyrılmıştı. Olgunluğa adım atmak böyle bi’şey belki de diye geçirdi içinden, yanı başındaki Emel’in otuz dokuzuncu yaş günü hediyesi olan muma üflerken. Sıkıca sardı Emel’i, metrodaki cesur kız aklına geldi. Cesurdu; çünkü tanımadığı kişilerle insanlar konuşmuyordu artık. Her konuşmanın maddi bir bedelinin olduğunu düşününce konuşmak isteseler bile konuşmuyorlardı. Emel’e daha sıkı sarıldı. Bir sabah daha beraber kahvaltı edebilmeyi, eşini ne kadar sevdiğini bir kez daha söyleyebilmeyi umarak uykuya daldı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşk Üzerine; 10 Şarkı, 10 Alıntı, 10 Film,

10 – Lenny Kravitz "I Belong To You"

Alıntı; "Öyleyse onu seviyorsun," dedi, "Ondan korkuyorsun, çünkü o senden güçlü; ondan nefret ediyorsun, çünkü ondan korkuyorsun: Onu seviyorsun, çünkü onu kendi iraden altına alamıyorsun, ona hükmedemiyorsun. Sadece hükmedilemeyenler sevilebilirler." Yevgeny Zamyatin
Film: Lost Highway (1997)
9 - Nick Cave,Kylie Minogue - Where the wild roses grow
Alıntı; Kendi kendime sordum: 'Tüm hüzünlü temalar arasında, insanların evrensel kavrayışına göre en hüzünlü olan hangisidir?' belirgin yanıt 'ölüm' oldu. 'ne zaman?' diye sordum, 'Tüm temaların bu en hüzünlüsü en şiirsel hale gelir?' Daha önce oldukça ayrıntılı bir biçimde açıklamış olduğum gibi, burada da yanıt açıkça ortadadır. 'Güzellikle en yakın biçimde birleştiği zaman.' Şu halde, güzel bir kadının ölümü tartışılmaz bir biçimde dünyanın en şiirsel konusudur." Edgar Allan Poe
Film: Vertigo (1958)
8 - The Smashing Pumpkins - …

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Io Sono L'amore - I am Love

Erkan:  Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Bu seriye Ratatuille ve Chef ile başlamıştık, sırada 2009 yapımı “I am Love” orijinal ismiyle “Io sono l'amore” var. Filme geçmeden önce dilersen ilk olarak mekânımız hakkında konuşalım biraz. Neden “Ravouna 1906”?Canan: 
Ravouna 1906, hem filmi konuşabileceğimiz hem de filmin konseptine uygun bir mekân araştırırken karşıma çıktı. Gurme-blogger arkadaşlarımın paylaşımlarından aşinaydım buraya. I am Love’da ki enfes görüntülerle örtüşebileceğini düşündüm. Ama beklentimin çok çok üzerinde çıktı.
Erkan: 
Art Nouveau tarzındaki binaya baktığınızda etkileniyorsunuz fakat dışarıdan hiç de muhteşem bir İstanbul manzarasına sahipmiş gibi gözükmüyor aslında (Gülüşmeler). 
Filmimiz 2009 yapımı ama ülkemizde 2011 yılında vizyon yüzü görebilmiş. Filmi yeni mi izleme fırsatı buldun yoksa daha önce izlemiş miydin?
Canan: 
Filmi ilk olarak 2011 yılında izledim. Bazı şeyler silikleşmiş ama…