Ana içeriğe atla

X-Men: Apocalypse


X-Men çizgi roman uyarlamalarında oldukça ayrı bir yere sahip. Kalabalık kahraman kadrosuna rağmen sığ sularda gezmeyen hem aksiyon hemde düşünsel anlamda oldukça doyurucu işler olarak karşımıza çıktı. İnsan üstü yeteneklerin ortaya çıkması ergenlik sürecinin bir tezahürü olarak yansıtılırken büyüme sancılarını da bu alegorik yolla aktarıyordu. Tabi bunun yanında usta yönetmen "Bryan Singer" 'in politik dokunuşları da türdeşlerinin yanında şüphesiz sınıf atlattı uyarlamalara. Serinin yeni filmi X-Men Apocalypse ise bu büyüme sancılarından yine nasibini almış. Gençlerin gerçek potansiyellerinin gerçek yetenekleriyle açığa çıkardığı Prof Xavier'in okulu ise "çoklu zeka kuramının" adeta bir uygulama merkezi gibi... Bu vesileyle film modern eğitimin nasıl olması konusunda pedagojik okumalara da vesile oluyor. Filmin politik kanadını oluşturan "En Sabah Nur / Apocalypse" (Tanrısal güçlere sahip olduğu halde tüm insanları düşünce düzeyinde kontrol etmek istiyor.) ise antik çağlardan günümüze insanların zihinlerini ve düşündüklerini kontrol altına almak isteyen iktidarların bir tezahürü olarak karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda Xaiver'i ve okulunu hedef almış olması şaşırtıcı olmasa gerek. Ne de olsa İktidarın düşünce kontrolünü sistemli ve etkili yapmaya çalıştığı yer şüphesiz okullardır. Filmin aksiyon düzeyi yine tatmin edici düzeyde ve Bryan Singer'in kotardığı Eurythmics - Sweet Dreams soslu Quicksilver sahnesi ise defalarca izlemek isteyeceğimiz türden.
Kısaca X-Men Apocalypse bol kontenjanlı süper kahraman filmlerinde ergen düzeyinde kahraman çatışmalarından sıyrılarak ergen kadrosuyla olgun ve büyük laflar edebilen bir film olmuş ...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşk Üzerine; 10 Şarkı, 10 Alıntı, 10 Film,

10 – Lenny Kravitz "I Belong To You"

Alıntı; "Öyleyse onu seviyorsun," dedi, "Ondan korkuyorsun, çünkü o senden güçlü; ondan nefret ediyorsun, çünkü ondan korkuyorsun: Onu seviyorsun, çünkü onu kendi iraden altına alamıyorsun, ona hükmedemiyorsun. Sadece hükmedilemeyenler sevilebilirler." Yevgeny Zamyatin
Film: Lost Highway (1997)
9 - Nick Cave,Kylie Minogue - Where the wild roses grow
Alıntı; Kendi kendime sordum: 'Tüm hüzünlü temalar arasında, insanların evrensel kavrayışına göre en hüzünlü olan hangisidir?' belirgin yanıt 'ölüm' oldu. 'ne zaman?' diye sordum, 'Tüm temaların bu en hüzünlüsü en şiirsel hale gelir?' Daha önce oldukça ayrıntılı bir biçimde açıklamış olduğum gibi, burada da yanıt açıkça ortadadır. 'Güzellikle en yakın biçimde birleştiği zaman.' Şu halde, güzel bir kadının ölümü tartışılmaz bir biçimde dünyanın en şiirsel konusudur." Edgar Allan Poe
Film: Vertigo (1958)
8 - The Smashing Pumpkins - …

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Io Sono L'amore - I am Love

Erkan:  Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Bu seriye Ratatuille ve Chef ile başlamıştık, sırada 2009 yapımı “I am Love” orijinal ismiyle “Io sono l'amore” var. Filme geçmeden önce dilersen ilk olarak mekânımız hakkında konuşalım biraz. Neden “Ravouna 1906”?Canan: 
Ravouna 1906, hem filmi konuşabileceğimiz hem de filmin konseptine uygun bir mekân araştırırken karşıma çıktı. Gurme-blogger arkadaşlarımın paylaşımlarından aşinaydım buraya. I am Love’da ki enfes görüntülerle örtüşebileceğini düşündüm. Ama beklentimin çok çok üzerinde çıktı.
Erkan: 
Art Nouveau tarzındaki binaya baktığınızda etkileniyorsunuz fakat dışarıdan hiç de muhteşem bir İstanbul manzarasına sahipmiş gibi gözükmüyor aslında (Gülüşmeler). 
Filmimiz 2009 yapımı ama ülkemizde 2011 yılında vizyon yüzü görebilmiş. Filmi yeni mi izleme fırsatı buldun yoksa daha önce izlemiş miydin?
Canan: 
Filmi ilk olarak 2011 yılında izledim. Bazı şeyler silikleşmiş ama…