Ana içeriğe atla

True Detective


Sekiz bölümden oluşan ilk sezonuyla geçen yılın en iyi işlerinden bir tanesi olan “True Detective” ilk sezonu yayınlanırken bile ikinci sezonu hakkında konuşulmaya başlanmıştı. Nic Pizzolato dizinin yaratıcısı, yapımcısı ve aynı zamanda yazarı olarak karşımıza çıkıyor. Her sezonunda bambaşka bir dedektiflik hikayesi anlatan seri adeta “sekiz saatlik” bir film niteliğinde. İlk sezonu Amerikan taşrasında bulunan bir kızın cesediyle başlarken cinayetin çözümünün yanında dedektiflerin birbiri ve çevreleri ile olan ilişkilerine toplumun yapısına ve ahlaki değerlerine odaklanıyordu. Ana akım polisiyelerin aksine Coen’lerin Fargo’su ya da David Lynch’in sıradışı polisiyesi “Twin Peaks”ten izlere rastlamak mümkündü. Tabiki bu saydığımız polisiyelerin absürtlüğünün yerinde ise True Detective’te sert bir ciddiyet mevcut. Nietzschevari bir nihilistliğe meyletmiş, adeta “zerdüşt” gibi ortalıkta gezinen felsefi tiradları dilinden eksik olmayan bir karakter olan Cohle ile bir dediği bir dediğini tutmayan tam bir sistem adamı olan Hart arasında gerilimli, aynı zaman da uyumlu bir ortaklık kurulmuştu.
İkinci sezon başlamadan önce ilk sezonun iki usta oyuncusu Woody Harrelson ve Matthew McConaughey’ın muhteşem performanslarının yerini alacak oyuncuların kimler olacağı uzunca süre merak konusuydu. İkinci sezonda oyuncu kadrosundan jeneriğine kadar herşeyiyle konuşulan bir iş olarak başladı ve bitti. İkinci sezonda tıpkı ilk sezon gibi bir cesedin bulunmasıyla birlikte tam anlamıyla başlıyor. Klasik bir neo-noir’den bekleneceği üzere suç, gündelik hayatın bir parçası haline gelmiştir. Polanski’nin Chinatown’un da olduğu gibi Bürokrasinin en tepesi en alt kademesine kadar bir virüsten farksız şekilde yozlaşmıştır. Cinayeti kimin işlediğinden çok artık işin içine hangi devlet görevlisi dahil olmuş, hangi kanun adamı pisliğin içerisine batmış soruları sezon boyunca peşinizi bırakmıyor.
İkinci sezon feminist tonuyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Bezzerides adeta pimi çekilmiş bir bomba gibi erkeklerin dünyasını yerle bir etmek için bırakılmış. Erkeklik miti diyebileceğimiz dedektiflik ve suça bulandığı bu neo-noir evren ilk sezondan bildiğimiz bir ciddiyetle Bezzerides’in yıkmaya çalıştığı bir alana dönüşüyor. Dizinin üç erkek karakteri Frank, Woodrugh ve Velcoro arasında kuracağımız analoji ile dizinin erkeklik hakkında bir şeyler söylemeye çalıştığını da söyleyebiliriz.
Erkeklik hakkında konuşmalıyız;
Frank eski parlak günleri geride kalmış bir gangster. Parlak günlerini tekrar kazanma hırsı dizinin sonuna kadar peşini bırakmıyor. Eşi ile uzun süreli birliktelikleri var fakat çocukları olmuyor.
Velcoro ise suça batmış bir polis memuru. Her türlü kirli iş içerisinde ismi dönüyor. Frank içinde çalışıyor. Karısına tecavüz eden adamı öldürdüğü iddiaları mevcut. Karısının kendisinden mi yoksa tecavüzcüsünden mi olduğuna dair şüpheleri olan bir oğlu var.
Woodrugh ise yine bir polis memuru. Motosikletiyle devriye gezerken bir kadını taciz ettiği iddiasıyla sarsılıyor. Eski asker ve cinsel kimliğini kabul etmeyen bir eşcinsel. Kız arkadaşıyla çeşitli uyarıcılarla ilişkiye girebiliyor. Ve kız arkadaşı hamile.
İşte bu üç erkek karakter bir taraftan olayları çözmeye çalışırken diğer taraftan temel erkeklik görevleri altında (baba olma, aileyi korumak, erekte olmak) ezilip duruyorlar. Hatta sonlarını bile getiriyor diyebiliriz.
Çok iyi yapılmış bir dizi olmakla birlikte her sezonunda “8” saatlik filme dönüşen yapım; farklı temaları, farklı cinayetlerle, farklı ve çok iyi oyuncularla sentezleyip her yıl merakla bekleyeceğimiz bir iş olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşk Üzerine; 10 Şarkı, 10 Alıntı, 10 Film,

10 – Lenny Kravitz "I Belong To You"

Alıntı; "Öyleyse onu seviyorsun," dedi, "Ondan korkuyorsun, çünkü o senden güçlü; ondan nefret ediyorsun, çünkü ondan korkuyorsun: Onu seviyorsun, çünkü onu kendi iraden altına alamıyorsun, ona hükmedemiyorsun. Sadece hükmedilemeyenler sevilebilirler." Yevgeny Zamyatin
Film: Lost Highway (1997)
9 - Nick Cave,Kylie Minogue - Where the wild roses grow
Alıntı; Kendi kendime sordum: 'Tüm hüzünlü temalar arasında, insanların evrensel kavrayışına göre en hüzünlü olan hangisidir?' belirgin yanıt 'ölüm' oldu. 'ne zaman?' diye sordum, 'Tüm temaların bu en hüzünlüsü en şiirsel hale gelir?' Daha önce oldukça ayrıntılı bir biçimde açıklamış olduğum gibi, burada da yanıt açıkça ortadadır. 'Güzellikle en yakın biçimde birleştiği zaman.' Şu halde, güzel bir kadının ölümü tartışılmaz bir biçimde dünyanın en şiirsel konusudur." Edgar Allan Poe
Film: Vertigo (1958)
8 - The Smashing Pumpkins - …

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Io Sono L'amore - I am Love

Erkan:  Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Bu seriye Ratatuille ve Chef ile başlamıştık, sırada 2009 yapımı “I am Love” orijinal ismiyle “Io sono l'amore” var. Filme geçmeden önce dilersen ilk olarak mekânımız hakkında konuşalım biraz. Neden “Ravouna 1906”?Canan: 
Ravouna 1906, hem filmi konuşabileceğimiz hem de filmin konseptine uygun bir mekân araştırırken karşıma çıktı. Gurme-blogger arkadaşlarımın paylaşımlarından aşinaydım buraya. I am Love’da ki enfes görüntülerle örtüşebileceğini düşündüm. Ama beklentimin çok çok üzerinde çıktı.
Erkan: 
Art Nouveau tarzındaki binaya baktığınızda etkileniyorsunuz fakat dışarıdan hiç de muhteşem bir İstanbul manzarasına sahipmiş gibi gözükmüyor aslında (Gülüşmeler). 
Filmimiz 2009 yapımı ama ülkemizde 2011 yılında vizyon yüzü görebilmiş. Filmi yeni mi izleme fırsatı buldun yoksa daha önce izlemiş miydin?
Canan: 
Filmi ilk olarak 2011 yılında izledim. Bazı şeyler silikleşmiş ama…