Ana içeriğe atla

American Honey


Andrea Arnold son filmiyle, bir grup gencin Amerikan taşrasındaki yolculuğuna göz atıyor. Grubun heyecan ve coşkusunu meraklı kamerasıyla takip eden enerjik bir yol filmi "American Honey"
American Honey çöplükte bulduğu paketlenmiş tavuğu eve götürmeye çalışan Star'ı tanımamızla açılıyor. Daha sonra O'nu maceraya sürükleyecek olan grupla tanışmasıyla devam ediyor. Geçimlerini dergi satarak sağlayan ve sürekli parti yaparak yollarda takılan bu grup Star'ı da aralarına katarak yola koyulurlar.
Bir minibüs dolusu rotasız gençle birlikte Arnold'un kamerası bize rehberlik ediyor. Minibüs'te çalan müzikler filmin temposunuda ayarlıyor. Geneli Hip-hop tarzında şarkılardan oluşan müzik kuşağı filmin ruhuna uygun olarak seçilmiş bir playlist.
Film eğlenceli bir yol hikayesinin yanında alt planda işleyen güçlü bir kapitalizm alegorisi de yaratıyor. Bir minibüs dolusu gencin arasında benzerini serbest piyasa ekonomisin de görebileceğiniz bir rekabet fitilinide dergi satış işinin başındaki Krystal ateşliyor. Askeri bir disiplinle sonuç odaklı(merkezde para) çalışan Krystal dergilerin satılması için gençleri karşısındaki müşteri kitlesine göre şekil aldırıyor, sonucun para olduğu bu yapıda her türlü yalan ve dalavere normal karşılanıyor. Satışın yapılmadığı hallerde ise acımadan gruptan atabiliyor. Gruba dahil olarak dergi satış işine başlayan Star'a işi grubun gediklisi Jake öğretiyor. Star Jake'in satış tekniklerini ahlaki bulmadığı için bu yöntemlere karşı çıkıyor. Satış yaptığı kişilere yalan söylemek yerine onların gününü, hikayelerini paylaşıyor. İhtiyaçları dahilinde satış yapıyor bazen de satış bile yapamadan günü tamamlıyor. Kapitalizm'in ve onun temsilcisi Krystal'in tekniklerine alternatif olan merkezine para yerine insanı alan bir yapıyla satışlarını gerçekleştiriyor.
Film hem iyi bir yol filmi hemde yerinde tespitler yapan bir kapitalizm alegorisi ama bunun yanında yeşil çimler üzerinde yuvarlanan, tutkusu perdeden fırlayarak hissedilebilir kılan bir aşk hikayesinede ev sahipliği yapıyor.
Profesyonel oyuncuların yanında amatör oyuncuları filmin kastını oluştururken. Aralarında filmin renkliliğine uygun bir harmoni yakalamış gözüküyor Andrea Arnold.
Otel önünde E-40'ın Choices'ı eşliğinde çekilen yarı video klip vari sahne ise sinema tarihine geçecek türden.
2017'nin en iyilerinden bir tanesi olacaktır mutlaka, kaçırmayın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Aşk Üzerine; 10 Şarkı, 10 Alıntı, 10 Film,

10 – Lenny Kravitz "I Belong To You"

Alıntı; "Öyleyse onu seviyorsun," dedi, "Ondan korkuyorsun, çünkü o senden güçlü; ondan nefret ediyorsun, çünkü ondan korkuyorsun: Onu seviyorsun, çünkü onu kendi iraden altına alamıyorsun, ona hükmedemiyorsun. Sadece hükmedilemeyenler sevilebilirler." Yevgeny Zamyatin
Film: Lost Highway (1997)
9 - Nick Cave,Kylie Minogue - Where the wild roses grow
Alıntı; Kendi kendime sordum: 'Tüm hüzünlü temalar arasında, insanların evrensel kavrayışına göre en hüzünlü olan hangisidir?' belirgin yanıt 'ölüm' oldu. 'ne zaman?' diye sordum, 'Tüm temaların bu en hüzünlüsü en şiirsel hale gelir?' Daha önce oldukça ayrıntılı bir biçimde açıklamış olduğum gibi, burada da yanıt açıkça ortadadır. 'Güzellikle en yakın biçimde birleştiği zaman.' Şu halde, güzel bir kadının ölümü tartışılmaz bir biçimde dünyanın en şiirsel konusudur." Edgar Allan Poe
Film: Vertigo (1958)
8 - The Smashing Pumpkins - …

Alien Covenant

Maternal kodlarla örülü 1979 yılında çekilen Alien kuşkusuz Bilim Kurgu sinemasının en kusursuz örneklerinden bir tanesiydi. Ridley Scott seriye yıllar sonra 2012 yılında Prometheus'la dönüş yaptı ve devamı niteliğindeki Alien - Covenant'ta yeni vizyon yüzü gördü. İlk filmin maternal dokusu yerine sömürgeleştirme fantezisi gibi paternal bir temayı kullanan bu yeni Alien filmi bununla da yetinmeyip, yine yaratılış gibi paternal temaları arka arkaya patlatarak orjinal filmin canına okuyor. Ortaya Blade Runner soslu(ki bunda varoluş sancısı çeken robotumuzun büyük etkisi var.), şimdiye kadar bilim kurgu sinema tarihi açısından en beceriksiz gemi mürettebatının olduğu ve yer yer Alien'in zekasından bile şüpheye düşeceğiniz garip bir film ortaya çıkmış. Umarım seri daha fazla deforme edilmeden durulur. Keza hayranları için Alien'ı bu şekilde görmek içler açısı bir durum.