Ana içeriğe atla

Mama

                                                  


Guilermo Del Toro’nun yürütücü yapımcılığında çekilen Mama, Andres Muschietti’nin 2,5 dk’lık aynı isimli kısa filminden uyarlanmış.


Cinnet halindeki bir erkek karısını öldürdükten sonra ormanlık bir dağa gelip buradaki evde kızlarını da öldürmeye karar verir. Evdeki esrarengiz olay kardeşleri ölümden kurtarır. Amcaları yıllar süren arama çalışmaları sonrasında çocukları bulup evlatlık edinir. Amca ve sevgilisi Annabel iki kardeş ile ilgilenirken çocuklarla ormandaki dönemde ilgilenen gizemli annede onlara eşlik etmektedir. 
Mama son dönemde yapılmış korku filmleri içerisinde rahatlıkla ayrı bir noktaya taşınabilir. Tüyler ürperten atmosferinin yanında, iyi senaryosu ve kurduğu güçlü zıtlıklarla başarılı bir korku filmi olma özelliği taşıyor. 

Rasyonaliteye karşı doğa;
Uygarlığın uzağındaki bir kulübede çocukları orman şartlarında koruyan ve kollayan “Mama” filmdeki flashbackten’de anladığımız kadarıyla kiliseye karşı çıkmış bir karakter. Bu da otomatikman Mama’nın bir cadı figürü gibi resmedilmesine sebebiyet veriyor. Bu noktada Mama’nın tam karşısına rasyonel bir doktor konularak güçlü bir zıtlık yaratılıyor. Film sadece bu zıtlık üzerine de yaslanmıyor.

Filmdeki ikinci zıtlık Annabel ve Mama arasında kuruluyor. “Mama” doğaya, doğurganlığa daha yakın sahiplenici ve annelik güdüsüyle hareket ediyor. Annabel ise kısa saçları, metalci görüntüsü ve müzikal kariyeriyle uygarlığa daha yakın bir karakter. Ormandan gelen çocukları ilk başlarda sahiplenemiyor fakat ilerleyen bölümlerde annelik güdülerinin açığa çıkmasıyla ikili arasındaki zıtlık güçlü bir çatışmaya dönüşüyor. Öyle ki filmin finalinde gerçekleşen karşılaşmada Annabel büyük kızı bırakmadığı sahnede neredeyse Mama’nın bir tezahürüne dönüşüyor. 

Filmdeki son zıtlık ise iki kardeş arasında kurulu, kızlardan yaşça küçük olan uygarlığa dönüş yaptığında pek adapte olamıyor. Yerde yatıyor ve hayvani güdülere sahip. Diğer kız ise belirli sosyalleşme becerilerini önceden kazanmış olduğu için uygarlığa adapte olma konusunda sıkıntı çekmiyor. Zaten amcayla ilk buluşmasında medeniyete ait bir objeyle yani gözlükle karşılanır. Gözlük bu anlamda oldukça önemli bir metafor görevi görüyor. İlerleyen bölümlerde “Mama” kendisine karşı çıkan kızın gözlüklerini kırarak tekrar doğaya ait olmaya zorluyor. 

2011 yapımı We Need Talk About Kevin annelik hakkında oldukça cüretkâr sorgulamalara girişmişti. Koruyucu anne figürünün belirli bir noktadan sonra nasıl bir karabasana dönüştüğünü ve çocuğun gelişiminde çocuğu nasıl sakat bıraktığını ve olgun bir bireye dönüşemediğini tartışmaya açması açısından Mama’yı da bu cüretkâr kategoriye taşımak mümkün. Bu noktada gözlük sahnesine tekrar dönmekte fayda var ve yine oldukça önemli bir mizansen olarak filme hizmet ediyor. Büyük kız gözlüğü takıp dış dünyayı algılamaya ve kendi seçimlerini yapmaya başlaması “koruyucu anne” tarafından pek hoş karşılanmaz ve bu durum gözlüğü kırarak sabote edilir. Çocuk kendisine muhtaç kalmaya zorlanır. Filmin sonundaki karşılaşma anı ise bu bağlamda olayların çözümü için oldukça önemlidir. Çocukların yaptıkları seçim aynı zamanda annelerin de özgürleşmesine yol açacaktır. 

Mama son dönemde çekilen en önemli korku filmlerinden bir tanesi, yönetmeni Andres Muschietti ise adını bir kenara not etmemiz gereken bir yönetmen. Ve son olarak film anne-çocuk arasında neredeyse organik bir bağ bulunan bizim topraklarımız içinde önemli bir okuma penceresine sahip ve mesajı gayet basit.

Herkesin kendi yolunda gitmesi tüm dünyayı özgürleştirir.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşk Üzerine; 10 Şarkı, 10 Alıntı, 10 Film,

10 – Lenny Kravitz "I Belong To You"

Alıntı; "Öyleyse onu seviyorsun," dedi, "Ondan korkuyorsun, çünkü o senden güçlü; ondan nefret ediyorsun, çünkü ondan korkuyorsun: Onu seviyorsun, çünkü onu kendi iraden altına alamıyorsun, ona hükmedemiyorsun. Sadece hükmedilemeyenler sevilebilirler." Yevgeny Zamyatin
Film: Lost Highway (1997)
9 - Nick Cave,Kylie Minogue - Where the wild roses grow
Alıntı; Kendi kendime sordum: 'Tüm hüzünlü temalar arasında, insanların evrensel kavrayışına göre en hüzünlü olan hangisidir?' belirgin yanıt 'ölüm' oldu. 'ne zaman?' diye sordum, 'Tüm temaların bu en hüzünlüsü en şiirsel hale gelir?' Daha önce oldukça ayrıntılı bir biçimde açıklamış olduğum gibi, burada da yanıt açıkça ortadadır. 'Güzellikle en yakın biçimde birleştiği zaman.' Şu halde, güzel bir kadının ölümü tartışılmaz bir biçimde dünyanın en şiirsel konusudur." Edgar Allan Poe
Film: Vertigo (1958)
8 - The Smashing Pumpkins - …

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Alien Covenant

Maternal kodlarla örülü 1979 yılında çekilen Alien kuşkusuz Bilim Kurgu sinemasının en kusursuz örneklerinden bir tanesiydi. Ridley Scott seriye yıllar sonra 2012 yılında Prometheus'la dönüş yaptı ve devamı niteliğindeki Alien - Covenant'ta yeni vizyon yüzü gördü. İlk filmin maternal dokusu yerine sömürgeleştirme fantezisi gibi paternal bir temayı kullanan bu yeni Alien filmi bununla da yetinmeyip, yine yaratılış gibi paternal temaları arka arkaya patlatarak orjinal filmin canına okuyor. Ortaya Blade Runner soslu(ki bunda varoluş sancısı çeken robotumuzun büyük etkisi var.), şimdiye kadar bilim kurgu sinema tarihi açısından en beceriksiz gemi mürettebatının olduğu ve yer yer Alien'in zekasından bile şüpheye düşeceğiniz garip bir film ortaya çıkmış. Umarım seri daha fazla deforme edilmeden durulur. Keza hayranları için Alien'ı bu şekilde görmek içler açısı bir durum.