Ana içeriğe atla

World War Z


Gerry iki kızı ve eşiyle mutlu bir hayat sürmektedir. Trafikte sıkıştıkları bir sabah yolunda gitmeyen şeyler olacaktır. Bir virüsün etkisiyle saldırganlaşan insanlar, ortalığı savaş alanına çevirirler. Enfeksiyonun bulaşması için ufak bir ısırık yeterlidir. Ailesini güvenli bir alana taşıyan Gerry, dünyayı kurtarmak için göreve koşmak zorundadır. Deneyimli BM görevlisi nihayet ailesine zaman ayırdığını düşündüğü bir dönemde kendisini aksiyonun merkezinde bulur.

Filmin yönetmenliğini farklı türlerde ürünler ortaya koyan “Marc Forster” yaparken, Gerry rolünde ise çocuklarının zombi sevgisinden ötürü rolü kabul ettiği “Brad Pitt” var.

Zombilerin babası diyebileceğimiz George A. Romero’nun çevre kirliliği, politik, kapitalizm ya da tüketim toplumu eleştirisi gibi alt metinlerle doldurduğu başyapıtlarını herkes bilir. Zombi filmlerine neredeyse sınıf atlatan ve entelektüel bir metin eklemleyen ustanın filmleri üzerinden düşününce oldukça vasat bir yapımla karşı karşıya kalıyoruz.

World War Z nedenini bile bilmediğimiz bir salgının hızla yayılmasıyla birlikte zombilere dönüşümü herhangi bir politik, psikanalitik gerekçeye yaslamayarak hikâyesini oluşturuyor. Tabi ki bir zombi filminin böyle bir alegorik zorunluluğu bulunmamakta. Sonuç olarak politik alegori ya da metaforik filmlerinin yanında bunu yapmayan zombi filmleri de bulunmakta. Peki “World War Z” büyük bütçesi, yıldız oyuncularıyla istismar zombi filmlerinin izinden mi gidiyor?

Kesinlikle Hayır!

“World War Z” neler yapıyor hep beraber bakalım.

İlk olarak “Brad Pitt” açıklaması üzerinden düşünür isek; yani “bu rolü çocukları için kabul ettim.”

Filmin senaryosu Pitt ailesi fetişisti adeta, iki çocuklu ve mutlu, daha sonra ailesini kaybetmiş bir çocuğu neredeyse evlatlık alıyor, birleşmiş milletlerde çalışıyor. Barışçıl operasyonlara! katılmış.

İkinci olarak film ne kadar politik bir alegori içermiyor gibi gözükse de gayet yanlı politik bir metin içeriyor. Başta da belirttiğim gibi her ne kadar salgının kaynağı sebepsiz gibi gözükse de Gerry’nin uğradığı ilk durak olası Amerika düşmanları Kuzey Kore ve Ortadoğu halkları oluyor.

Üçüncü ve son olarak ise film “Pitt” ailesini idealize ederek gayet muhafazakar şekilde bunu izleyicisine dayatıyor.

“World War Z” tabiri caizse gereksiz bir film. Ne günümüz politik atmosferini doğru okuyabiliyor. Ne okuduğunu doğru inşa edebiliyor. Ne de zombi janrına bir şeyler katabiliyor.

Son dönemde izlediğimiz Resident Evil gibi eğlendirmeyi başaramıyor, [REC] gibi korkutamıyor ya da 28 Weeks Later gibi politik olabiliyor. Pitt ailesini idealize eden film, en fazla çocuklarına karne hediyesi olabilir…

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşk Üzerine; 10 Şarkı, 10 Alıntı, 10 Film,

10 – Lenny Kravitz "I Belong To You"

Alıntı; "Öyleyse onu seviyorsun," dedi, "Ondan korkuyorsun, çünkü o senden güçlü; ondan nefret ediyorsun, çünkü ondan korkuyorsun: Onu seviyorsun, çünkü onu kendi iraden altına alamıyorsun, ona hükmedemiyorsun. Sadece hükmedilemeyenler sevilebilirler." Yevgeny Zamyatin
Film: Lost Highway (1997)
9 - Nick Cave,Kylie Minogue - Where the wild roses grow
Alıntı; Kendi kendime sordum: 'Tüm hüzünlü temalar arasında, insanların evrensel kavrayışına göre en hüzünlü olan hangisidir?' belirgin yanıt 'ölüm' oldu. 'ne zaman?' diye sordum, 'Tüm temaların bu en hüzünlüsü en şiirsel hale gelir?' Daha önce oldukça ayrıntılı bir biçimde açıklamış olduğum gibi, burada da yanıt açıkça ortadadır. 'Güzellikle en yakın biçimde birleştiği zaman.' Şu halde, güzel bir kadının ölümü tartışılmaz bir biçimde dünyanın en şiirsel konusudur." Edgar Allan Poe
Film: Vertigo (1958)
8 - The Smashing Pumpkins - …

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Alien Covenant

Maternal kodlarla örülü 1979 yılında çekilen Alien kuşkusuz Bilim Kurgu sinemasının en kusursuz örneklerinden bir tanesiydi. Ridley Scott seriye yıllar sonra 2012 yılında Prometheus'la dönüş yaptı ve devamı niteliğindeki Alien - Covenant'ta yeni vizyon yüzü gördü. İlk filmin maternal dokusu yerine sömürgeleştirme fantezisi gibi paternal bir temayı kullanan bu yeni Alien filmi bununla da yetinmeyip, yine yaratılış gibi paternal temaları arka arkaya patlatarak orjinal filmin canına okuyor. Ortaya Blade Runner soslu(ki bunda varoluş sancısı çeken robotumuzun büyük etkisi var.), şimdiye kadar bilim kurgu sinema tarihi açısından en beceriksiz gemi mürettebatının olduğu ve yer yer Alien'in zekasından bile şüpheye düşeceğiniz garip bir film ortaya çıkmış. Umarım seri daha fazla deforme edilmeden durulur. Keza hayranları için Alien'ı bu şekilde görmek içler açısı bir durum.