Ana içeriğe atla

Game of thrones Sezon III Bölüm VI                                     


Tywin Lannister & Lady Olenna'nı karşı karşıya getiren bu sahne yönetmenlik-sanat yönetimi-oyunculuk alanlarının mükemmel bir kombinasyonla birleşimi niteliğinde. Tywin Lannister'i canlandıran Charles Dance karşısındaki oyuncuyu da oynatan bir aktör. 2. sezonda Arya Stark'la karşı karşıya gelip döktürdükleri sahneye benzer bir şekilde bu sezonda Tywin Lannister- Lady Olenna ile karşı karşıya geliyor. 

Tywin Lannister teklifini sunmadan önce şarap kadehlerine şarapları doldurur. Lady Olenna'a şarabı alarak sunulacak teklifi de dinlemeyi kabul etmiş olur. Tywin teklifini yarı tehdit-vari şekilde sunar ama isteği kabul görmez. Hamle sırası Lady Olenna'ya geçer, karşı atak yapar. Tywin sinirlenerek sandalyeden kalkar şarap şişesine doğru hamle yapar. Kadehini doldurur, Olenna'nın yarı dolu bardağını zorlama biçimde doldurmak ister. Olenna bardağı kapatır. Karşı atağını yapmıştır ve avantaj ondadır. Tywin şarap şişesini yerine bırakır kendisinden emin bir şekilde yerine oturur. Yarı-tehdit'ten vazgeçip Olenna'yı doğrudan tehdit eder. Olenna teklifi mecburen kabul eder. Olenna ayağa kalkarak Tywin'in elindeki kalemi kırar, Hükmü Tywin verir, Olenna onaylar. Kırıp Tywin'in önüne attığı kalem bu diplomatik müsabakanın da bitmediğini adeta haber eder.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşk Üzerine; 10 Şarkı, 10 Alıntı, 10 Film,

10 – Lenny Kravitz "I Belong To You"

Alıntı; "Öyleyse onu seviyorsun," dedi, "Ondan korkuyorsun, çünkü o senden güçlü; ondan nefret ediyorsun, çünkü ondan korkuyorsun: Onu seviyorsun, çünkü onu kendi iraden altına alamıyorsun, ona hükmedemiyorsun. Sadece hükmedilemeyenler sevilebilirler." Yevgeny Zamyatin
Film: Lost Highway (1997)
9 - Nick Cave,Kylie Minogue - Where the wild roses grow
Alıntı; Kendi kendime sordum: 'Tüm hüzünlü temalar arasında, insanların evrensel kavrayışına göre en hüzünlü olan hangisidir?' belirgin yanıt 'ölüm' oldu. 'ne zaman?' diye sordum, 'Tüm temaların bu en hüzünlüsü en şiirsel hale gelir?' Daha önce oldukça ayrıntılı bir biçimde açıklamış olduğum gibi, burada da yanıt açıkça ortadadır. 'Güzellikle en yakın biçimde birleştiği zaman.' Şu halde, güzel bir kadının ölümü tartışılmaz bir biçimde dünyanın en şiirsel konusudur." Edgar Allan Poe
Film: Vertigo (1958)
8 - The Smashing Pumpkins - …

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Alien Covenant

Maternal kodlarla örülü 1979 yılında çekilen Alien kuşkusuz Bilim Kurgu sinemasının en kusursuz örneklerinden bir tanesiydi. Ridley Scott seriye yıllar sonra 2012 yılında Prometheus'la dönüş yaptı ve devamı niteliğindeki Alien - Covenant'ta yeni vizyon yüzü gördü. İlk filmin maternal dokusu yerine sömürgeleştirme fantezisi gibi paternal bir temayı kullanan bu yeni Alien filmi bununla da yetinmeyip, yine yaratılış gibi paternal temaları arka arkaya patlatarak orjinal filmin canına okuyor. Ortaya Blade Runner soslu(ki bunda varoluş sancısı çeken robotumuzun büyük etkisi var.), şimdiye kadar bilim kurgu sinema tarihi açısından en beceriksiz gemi mürettebatının olduğu ve yer yer Alien'in zekasından bile şüpheye düşeceğiniz garip bir film ortaya çıkmış. Umarım seri daha fazla deforme edilmeden durulur. Keza hayranları için Alien'ı bu şekilde görmek içler açısı bir durum.