Ana içeriğe atla

Amour

Das weiße Band ile faşizmin izlerini süren Haneke yeni ve ödüllü filmi "Amour" ile yine eski sulara "burjuva bir çiftin" hikayesine dönüş yapıyor. 
- Amour hayatlarının artık son demlerine giriş yapmış Georges ve Anne'nin çevrelerine hatta birbirlerine dahi mesafeli olmalarının ve bu mesafenin yıkılışının filmi.
- Amour, burjuvazinin kalesi olan özel mülkiyetin filmi.
- Amour, hayatları boyunca "muhtaç olma" durumunun muhtemelen sadece sözlük anlamını bilen çiftin bu duyguyla yüzleşme ve çözülüşünün hikayesi.

Filmin başında çiftimizin özel mülküne izleyicinin girmesi kapılarının kırılması ile mümkün olabiliyor sadece. Daha sonra çiftimizi birlikte mutlu ve dışarıda gördüğümüz tek sahneyle film açılıyor. Eve dönüşlerinde karşılaştıkları kapılarının bir hırsız tarafından zorlanmış olması durumu ise özel mülklerine izleyiciden sonra ikinci kez sızılmış olmasına neden oluyor. Özel mülke bu sızma, aynı zamanda Anne'nin hastalığının da habercisi oluyor adeta. Bir sabah kahvaltısında Anne'a inen inme ardından filmin tamamının geçeceği özel mülkün her bir odasını tek tek geziyoruz. Georges ve Anne ile birlikte ev üçüncü bir karakter olarak filme hizmet etmeye başlıyor. Çiftimizin muhtaç olma durumu bu özel mülkün dış dünyaya açılmasına neden oluyor. Eski öğrencileri, bakıcılar, apartman görevlileri bu alana Georges'un kontrolünde giriş yapmış oluyorlar. Amour, hayatlarının bu yeni ve zor döneminin getirdikleri zorlukların yanında çiftimizin muhtaç olma durumuyla yüzleşmesine de neden oluyor. Belli ki hayatlarının herhangi bir döneminde bu duyguyu yaşamamış çiftimiz bu durumla da yüzleşmek zorunda kalıyor. Anne tüm eylemlerinde Georges'a muhtaç kalıyor. Georges ise farklı kanallardan (bakıcı, apt. görevlisi, çocuk) muhtaç olma duygusuyla baş etmeye çalışıyor. Filmin finalinde Anne'nin yüzüne bastırdığı yastıkla O'nun muhtaç olma durumuna son verirken aynı duygulardan muzdarip kendi duygularını da sonlandırmış oluyor aslında.

Zaten muhtaç olma edimini Anne için sonlandırmasıyla birlikte Georges'un çözülmesi de başlamış oluyor.Her davetsiz misafiri (hatta güvercini) evin dışına ittiği ya da evin belli noktalarına sızmasına izin verdiği Georges davetsiz gelen güvercini bu sefer kapı dışarı etmek yerine yakalayıp seviyor. Aynı zamanda bu güvercin Georges'in de Anne'nin peşi sıra gidişinin habercisi oluyor.

Filmin başında kapısını zorlayarak girdiğimiz ev ve izinsiz ziyaretimiz çiftimizin kızı ve mülkün yeni sahibi tarafından kibarca sonlandırılıyor.

Haneke'nin kurduğu atmosfer, yarattığı minimalist mizansenler, görkemli oyunculukları (Ev'ide oyuncular arasında saymak gerekir) ile tekrar tekrar başyapıtlar üretmeye devam ediyor. Amour, yönetmenin filmografisinin yanında son yıllarda izlediğimiz en iyi filmlerden bir tanesi... Belki yıllar sonra unutacağımız fakat bıraktığı duyguyu kolay kolay üzerimizden silemeyeceğimiz bir başyapıt bu ...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşk Üzerine; 10 Şarkı, 10 Alıntı, 10 Film,

10 – Lenny Kravitz "I Belong To You"

Alıntı; "Öyleyse onu seviyorsun," dedi, "Ondan korkuyorsun, çünkü o senden güçlü; ondan nefret ediyorsun, çünkü ondan korkuyorsun: Onu seviyorsun, çünkü onu kendi iraden altına alamıyorsun, ona hükmedemiyorsun. Sadece hükmedilemeyenler sevilebilirler." Yevgeny Zamyatin
Film: Lost Highway (1997)
9 - Nick Cave,Kylie Minogue - Where the wild roses grow
Alıntı; Kendi kendime sordum: 'Tüm hüzünlü temalar arasında, insanların evrensel kavrayışına göre en hüzünlü olan hangisidir?' belirgin yanıt 'ölüm' oldu. 'ne zaman?' diye sordum, 'Tüm temaların bu en hüzünlüsü en şiirsel hale gelir?' Daha önce oldukça ayrıntılı bir biçimde açıklamış olduğum gibi, burada da yanıt açıkça ortadadır. 'Güzellikle en yakın biçimde birleştiği zaman.' Şu halde, güzel bir kadının ölümü tartışılmaz bir biçimde dünyanın en şiirsel konusudur." Edgar Allan Poe
Film: Vertigo (1958)
8 - The Smashing Pumpkins - …

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Io Sono L'amore - I am Love

Erkan:  Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Bu seriye Ratatuille ve Chef ile başlamıştık, sırada 2009 yapımı “I am Love” orijinal ismiyle “Io sono l'amore” var. Filme geçmeden önce dilersen ilk olarak mekânımız hakkında konuşalım biraz. Neden “Ravouna 1906”?Canan: 
Ravouna 1906, hem filmi konuşabileceğimiz hem de filmin konseptine uygun bir mekân araştırırken karşıma çıktı. Gurme-blogger arkadaşlarımın paylaşımlarından aşinaydım buraya. I am Love’da ki enfes görüntülerle örtüşebileceğini düşündüm. Ama beklentimin çok çok üzerinde çıktı.
Erkan: 
Art Nouveau tarzındaki binaya baktığınızda etkileniyorsunuz fakat dışarıdan hiç de muhteşem bir İstanbul manzarasına sahipmiş gibi gözükmüyor aslında (Gülüşmeler). 
Filmimiz 2009 yapımı ama ülkemizde 2011 yılında vizyon yüzü görebilmiş. Filmi yeni mi izleme fırsatı buldun yoksa daha önce izlemiş miydin?
Canan: 
Filmi ilk olarak 2011 yılında izledim. Bazı şeyler silikleşmiş ama…