Ana içeriğe atla

Tersine evrim ve "the walking dead"


Tersine evrim ve "the walking dead"


Üçüncü sezonun yarı-sezon finali sekizinci bölümle gerçekleşen "the walking dead" 'de heyecan kasırgası da bitmek bilmiyor. geçen sezon grup içerisinde gerçekleşen iktidar çekişmeleri bu yıl farklı şekil
leniyor. grubumuz bu yıl rick'in önderliğini kabul etmiş gözüküyor, fakat bu sefer rick ve ekibinin arkadaşlarını kurtarmak için valinin kurduğu şehre yaptıkları baskın ise dizinin politik olarak bu sezon nasıl şekilleneceğine dair bizlere az çok fikir veriyor. dizi yine ötekiye duyulan öfkenin yanı sıra bu politik alt metinleri ustaca harmanlıyor. bir siyasi oluşumun neden şehit kültüne, ötekine ihtiyaç duyduğunu ve "amerikan rüyası" olarak sunulan hayatın arka planında olabileceklere dair beyin jimnastiği yapmaya davet ediyor. 

Bir zamanlar dinozorların kara hayatına egemen olması gibi the walking dead'de ise zombiler kara hayatına egemen ve dünyayı şekillendiriyorlar. insanların bu noktada adaptasyonu ise medeni görüntünün kapı dışına itilerek bu zor yaşam koşulları içerisinde savaşçı kimliklerinin ön plana çıkması şeklinde oluyor. medeniyete dair olan küçük çocukların "çocukluklarını" yaşamaları tamamen iptal olarak, silah kuşanıyor ve ava çıkıyorlar. duygulara artık yer verilmiyor, biri ısırıldığında bu zor koşulların gereği olarak kafasına bir kurşun sıkılı veriyor. medeniyetin dışına çıkan bu küçük gruplar da farklı bir örgütlenme(feodal*-ulus**...) görüntüsü çiziyorlar. bu grupların kendi aralarındaki siyasi çekişmeler ise dizinin politik yönünü oluşturuyor ... 


*Dizinin ikinci sezonunda hershel'in çiftliğindeki yapılanmaya feodal (piramit şeklinde bir hiyerarşi) diyebiliriz. toprak sahibi hershel piramitin en tepesinde, rick ve arkadaşları ise toprağı ekme ve güvenliği sağlamak gibi görevlerde piramitin altında bulunuyordu.
**Ulus devlet görüntüsü ise bu sezon yani üçüncü sezonda vali'nin inşa ettiği şehirde gözleniyor. bir amerikan rüyası görüntüsündeki şehirin arka planında gayet faşizan uygulamalar, sapkın tıbbi deneyler ve uygulamalar görmek mümkün. bir diktatör olarak çizilen vali'nin tabiri caizse yüzünde sadece hitler bıyığı eksik.

Bu küçük gruplarında tamamen dağılarak dizinin finaline doğru mağaralarda bireysel mücadelelere ve tamamen güçlü olanın ayakta kalacağı bir görüntüye doğru gideceğine dair bir fikir de bende uyandırıyor. sanırım the walking dead'de evrim tersine çalışıyor...Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşk Üzerine; 10 Şarkı, 10 Alıntı, 10 Film,

10 – Lenny Kravitz "I Belong To You"

Alıntı; "Öyleyse onu seviyorsun," dedi, "Ondan korkuyorsun, çünkü o senden güçlü; ondan nefret ediyorsun, çünkü ondan korkuyorsun: Onu seviyorsun, çünkü onu kendi iraden altına alamıyorsun, ona hükmedemiyorsun. Sadece hükmedilemeyenler sevilebilirler." Yevgeny Zamyatin
Film: Lost Highway (1997)
9 - Nick Cave,Kylie Minogue - Where the wild roses grow
Alıntı; Kendi kendime sordum: 'Tüm hüzünlü temalar arasında, insanların evrensel kavrayışına göre en hüzünlü olan hangisidir?' belirgin yanıt 'ölüm' oldu. 'ne zaman?' diye sordum, 'Tüm temaların bu en hüzünlüsü en şiirsel hale gelir?' Daha önce oldukça ayrıntılı bir biçimde açıklamış olduğum gibi, burada da yanıt açıkça ortadadır. 'Güzellikle en yakın biçimde birleştiği zaman.' Şu halde, güzel bir kadının ölümü tartışılmaz bir biçimde dünyanın en şiirsel konusudur." Edgar Allan Poe
Film: Vertigo (1958)
8 - The Smashing Pumpkins - …

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Io Sono L'amore - I am Love

Erkan:  Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Bu seriye Ratatuille ve Chef ile başlamıştık, sırada 2009 yapımı “I am Love” orijinal ismiyle “Io sono l'amore” var. Filme geçmeden önce dilersen ilk olarak mekânımız hakkında konuşalım biraz. Neden “Ravouna 1906”?Canan: 
Ravouna 1906, hem filmi konuşabileceğimiz hem de filmin konseptine uygun bir mekân araştırırken karşıma çıktı. Gurme-blogger arkadaşlarımın paylaşımlarından aşinaydım buraya. I am Love’da ki enfes görüntülerle örtüşebileceğini düşündüm. Ama beklentimin çok çok üzerinde çıktı.
Erkan: 
Art Nouveau tarzındaki binaya baktığınızda etkileniyorsunuz fakat dışarıdan hiç de muhteşem bir İstanbul manzarasına sahipmiş gibi gözükmüyor aslında (Gülüşmeler). 
Filmimiz 2009 yapımı ama ülkemizde 2011 yılında vizyon yüzü görebilmiş. Filmi yeni mi izleme fırsatı buldun yoksa daha önce izlemiş miydin?
Canan: 
Filmi ilk olarak 2011 yılında izledim. Bazı şeyler silikleşmiş ama…