Ana içeriğe atla

The Newsroom


HBO'nun yeni alametifarikası "The Newsroom" on bölümlük birinci sezonunu noktaladı ve kuşkusuz ikinci sezonu da izleyiciyle buluşacak. Dizi bildiğimiz üzere ana haber bültenlerinin arka planını yani işin tabiri caizse mutfağını bizlere sunu
yor. İzlediğim iki bölüm sonunda bende oluşan kanı serinin bir ekonomik kriz alegorisi olduğu yönünde. Bilindiği üzere seri Will McAvoy'un bir panelde eski kız arkadaşını gördüğünü sanarak-ya da görerek geçirdiği krizle Amerika üzerine çeşitli tespitler yapmasıyla açılıyordu. Oldukça yoğun tepkiler alan McAvoy'un ekibinin de kendisini terk etmesiyle birlikte şirketin patronu Charlie Skinner devreye giriyor ve yeni bir vizyonla McAvoy'u tekrar oyuna dahil etmeye çalışıyor. Bu yeni vizyonu sağlayacak kişi ise McAvoy'u aldatıp, terk eden ve McAvoy'un hala nefretle andığı eski sevgilisi MacKenzie McHale oluyor. Tabi bu noktada ekonomik kriz alegorisinin bunun neresinde olduğunu düşünebiliriz. Fakat McAvoy'un Amerika üzerine sinir kriziyle yaptığı tespitleri hatırlayın (bunu Ortadoğu'da ki eski sevgilisini gördüğünü sanarak yaptığını da hatırlamayı ihmal etmeyin.); Amerika'nın artık büyük bir ülke olmadığından bahsettiği tespitleri ve buna koşut bir şekilde kariyerininde büyük bir tehlike altına girdiğini hatırlayın. Ve bu kriz içerisindeki Amerika ekonomisini düzeltecek reformların bir alegorisi olarakta MacKenzie McHale'i hatırlayın. McAvoy eski sevgilisinin terk ettiği günden beri zaten kriz halindedir. Amerika'nın ekonomisini büyük ölçüde sarsan ortadoğu dan yavaş yavaş çekildiğini düşünürsek Mackenzie Mchale'in de ortadoğu da savaş muhabirliğinden gelerek McAvoy'a hayat vereceğinin bir tesadüf olmadığını görebiliriz. Dizinin ilk iki bölümle bende yarattığı hissiyat ekonomik krizin ya da kapitalizm diyelim bir çıkmaz içinde olduğu fakat bu çıkmazın Mackenzie Mchale'nin McAvoy'a yapacağı gibi atılan reformlarla düzelebileceğine dair bir alegori olduğu yönünde . Dizi kabaca kapitalizme sırt dönülmemesi gerekliliğini, kapitalizmin bir kriz halinde değil bir dönüşüm halinde olduğunu bir haber bülteninin arka planına odaklanarak anlatmaya çalışıyor. En azından ilk iki bölümle bende yarattığı hissiyat bu yönde. İlerleyen bölümlerde McAvoy'un aldığı astronomik paraları ekibin geceli gündüzlü çalışan emekçileriyle paylaşacağını da görürsem hiç şaşırmam açıkcası.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşk Üzerine; 10 Şarkı, 10 Alıntı, 10 Film,

10 – Lenny Kravitz "I Belong To You"

Alıntı; "Öyleyse onu seviyorsun," dedi, "Ondan korkuyorsun, çünkü o senden güçlü; ondan nefret ediyorsun, çünkü ondan korkuyorsun: Onu seviyorsun, çünkü onu kendi iraden altına alamıyorsun, ona hükmedemiyorsun. Sadece hükmedilemeyenler sevilebilirler." Yevgeny Zamyatin
Film: Lost Highway (1997)
9 - Nick Cave,Kylie Minogue - Where the wild roses grow
Alıntı; Kendi kendime sordum: 'Tüm hüzünlü temalar arasında, insanların evrensel kavrayışına göre en hüzünlü olan hangisidir?' belirgin yanıt 'ölüm' oldu. 'ne zaman?' diye sordum, 'Tüm temaların bu en hüzünlüsü en şiirsel hale gelir?' Daha önce oldukça ayrıntılı bir biçimde açıklamış olduğum gibi, burada da yanıt açıkça ortadadır. 'Güzellikle en yakın biçimde birleştiği zaman.' Şu halde, güzel bir kadının ölümü tartışılmaz bir biçimde dünyanın en şiirsel konusudur." Edgar Allan Poe
Film: Vertigo (1958)
8 - The Smashing Pumpkins - …

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Io Sono L'amore - I am Love

Erkan:  Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Bu seriye Ratatuille ve Chef ile başlamıştık, sırada 2009 yapımı “I am Love” orijinal ismiyle “Io sono l'amore” var. Filme geçmeden önce dilersen ilk olarak mekânımız hakkında konuşalım biraz. Neden “Ravouna 1906”?Canan: 
Ravouna 1906, hem filmi konuşabileceğimiz hem de filmin konseptine uygun bir mekân araştırırken karşıma çıktı. Gurme-blogger arkadaşlarımın paylaşımlarından aşinaydım buraya. I am Love’da ki enfes görüntülerle örtüşebileceğini düşündüm. Ama beklentimin çok çok üzerinde çıktı.
Erkan: 
Art Nouveau tarzındaki binaya baktığınızda etkileniyorsunuz fakat dışarıdan hiç de muhteşem bir İstanbul manzarasına sahipmiş gibi gözükmüyor aslında (Gülüşmeler). 
Filmimiz 2009 yapımı ama ülkemizde 2011 yılında vizyon yüzü görebilmiş. Filmi yeni mi izleme fırsatı buldun yoksa daha önce izlemiş miydin?
Canan: 
Filmi ilk olarak 2011 yılında izledim. Bazı şeyler silikleşmiş ama…