Ana içeriğe atla

Yellow


Fil’m hafızası sayesinde Türkiye’li izleyiciyle buluşan “Yellow” yönetmeni Ryan Haysom’un da katılımıyla 2 Mayıs Topless Terace’da ki etkinlikte görücüye çıktı.


1929’da Milanese Publishing Mondadori büyük bir promosyon kampanyasının bir parçası olarak belirgin biçimde gizemli hikayeleri konu alan sarı ciltli ve bu sebeple İtalyanca sarı anlamına gelen giallo olarak adlandırılan bir dizi kitap yayımladı.(iyikotufilm.com) İtalyan korku filmlerinin bir alt türü diyebileceğimiz giallonun kökleri işte bu sarı kapakla yayınlanan ucuz romanlara dayanmaktadır. Mario Bava, Sergio Martino, Lucio Fulci ve Dario Argento gibi İtalyan film yapımcılarının izinden giden. Ryan Haysom’un yönetmenliğini yaptığı “Yellow” ismiyle yaptığı göndermeden başlayarak bir giallo güzellemesi. Son yıllarda pekte iyi örneklerini göremediğimiz bu tür için “Yellow” janrı yeniden hareketlendirebilecek bir kaliteye sahip.

Film, Berlin semalarının üstten çekimiyle ve seri bir katilin işlediği cinayetler hakkında haber yapan bir ses tonuyla açılıyor. Berlin’de bir seri katil vardır ve şimdiden üç kurban öldürmüştür. Orta yaşlardaki ana karakterimizin katilin peşine düşüşünü izlerken, katilin giallo geleneklerine bağlı bir şekilde işlediği cinayetlere tanık oluyoruz. 

Klasik bir giallo öyküsü olarak türün hayranlarını tatmin edici bir hikâyeye sahip “Yellow”. Oyuncuların sessiz ve mimikleriyle oynamalarını gerektiren senaryosu (mevcut diyalogların çoğu megafondan-telefondan vs. gelmektedir.) performanslarını da üst düzeyde seyrettiriyor. 

Antoni Maiovvi’nin yaptığı müzikler ise giallo geleneklerine bağlı bir şekilde izleyicinin kulağına çalınıyor ve buna görüntü yönetimin de ki üstün başarıda eşlik ediyor. 

Giallo filmleri genel hatlarıyla psikanalitik çözümlemelere açıktır. Yellow’un hayat kadınlarına dadanan katili ve katilin peşine düşen ana karakterlerimizi de bu minvalde okumakta fayda olacaktır. Telefon, megafon gibi ses kanallarından duyduğumuz diyaloglarda sürekli vurgulanan ikisinin birbirinden farklı olmadığı vurgusu filmin finaline doğru gerçekleşen yüzleşmede de ayyuka çıkmaktadır. Olay mahalline geri dönmeyi andıran bu karşılaşma katil ve peşine düşen ana karakter arasındaki çözülme açısından da önemli bir sahnedir. Film boyunca katilin peşine düştüğünü sandığımız ana karakterimiz “hafızanın yeniden canlandığı” bu sahne ile katilin yerine geçmektedir. Katilin; Bıçak, makas, ustura gibi fallik objeler ve deri eldiven( kadının ağzına başparmağını sokuşturması) ile yapılan cinsel bir birleşmeyi andıran müdahaleleri ise bizleri ister istemez Argento filmlerinde sıklıkça rastladığımız “erkeklik” durumuna doğru ötelemektedir. 

Yellow birçok giallo geleneğini yerine getirirken güçlü sinematografisi, oyuncu yönetimindeki üstün başarısı ve B sınıfından kendisini sıyırarak birinci sınıf kalitede bir yönetmenlik örneği göstererek kendi kimliğini bu janr üzerinden (neo-giallo) tekrar yaratıyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşk Üzerine; 10 Şarkı, 10 Alıntı, 10 Film,

10 – Lenny Kravitz "I Belong To You"

Alıntı; "Öyleyse onu seviyorsun," dedi, "Ondan korkuyorsun, çünkü o senden güçlü; ondan nefret ediyorsun, çünkü ondan korkuyorsun: Onu seviyorsun, çünkü onu kendi iraden altına alamıyorsun, ona hükmedemiyorsun. Sadece hükmedilemeyenler sevilebilirler." Yevgeny Zamyatin
Film: Lost Highway (1997)
9 - Nick Cave,Kylie Minogue - Where the wild roses grow
Alıntı; Kendi kendime sordum: 'Tüm hüzünlü temalar arasında, insanların evrensel kavrayışına göre en hüzünlü olan hangisidir?' belirgin yanıt 'ölüm' oldu. 'ne zaman?' diye sordum, 'Tüm temaların bu en hüzünlüsü en şiirsel hale gelir?' Daha önce oldukça ayrıntılı bir biçimde açıklamış olduğum gibi, burada da yanıt açıkça ortadadır. 'Güzellikle en yakın biçimde birleştiği zaman.' Şu halde, güzel bir kadının ölümü tartışılmaz bir biçimde dünyanın en şiirsel konusudur." Edgar Allan Poe
Film: Vertigo (1958)
8 - The Smashing Pumpkins - …

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Io Sono L'amore - I am Love

Erkan:  Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Bu seriye Ratatuille ve Chef ile başlamıştık, sırada 2009 yapımı “I am Love” orijinal ismiyle “Io sono l'amore” var. Filme geçmeden önce dilersen ilk olarak mekânımız hakkında konuşalım biraz. Neden “Ravouna 1906”?Canan: 
Ravouna 1906, hem filmi konuşabileceğimiz hem de filmin konseptine uygun bir mekân araştırırken karşıma çıktı. Gurme-blogger arkadaşlarımın paylaşımlarından aşinaydım buraya. I am Love’da ki enfes görüntülerle örtüşebileceğini düşündüm. Ama beklentimin çok çok üzerinde çıktı.
Erkan: 
Art Nouveau tarzındaki binaya baktığınızda etkileniyorsunuz fakat dışarıdan hiç de muhteşem bir İstanbul manzarasına sahipmiş gibi gözükmüyor aslında (Gülüşmeler). 
Filmimiz 2009 yapımı ama ülkemizde 2011 yılında vizyon yüzü görebilmiş. Filmi yeni mi izleme fırsatı buldun yoksa daha önce izlemiş miydin?
Canan: 
Filmi ilk olarak 2011 yılında izledim. Bazı şeyler silikleşmiş ama…