Ana içeriğe atla

De rouille et d'os


Fransız sinemasının usta isimlerinden Jacques Audiard’dört yıllık aradan sonra dönüş yaptığı "De rouille et d'os" ile hayatın yıprattığı iki yaralı karakterin hikâyesine odaklanıyor. Katil balina eğitmeni olan Stephanie, evsiz ve parasız Ali ile bir gece kulübünde tanışırlar. Stephanie çalıştığı akvaryumdaki bir kaza sonucu bacaklarını kaybeder ve Ali ile aralarında ilginç bir yakınlaşma başlar. Film Craig Davidson’un kısa hikâyesinden uyarlanırken, filmin başrollerinde ise Marion Cotillard ve Matthias Schoenaerts bulunmaktadır.

Maslow-ihtiyaçlar hiyerarşisi;

Maslow’un geliştirdiği ihtiyaçlar sıralaması “5” basamaktan oluşmaktadır. En tabanda Fizyolojik ihtiyaçların yer aldığı bu piramit sırasıyla Güvenlik ihtiyaçları, Ait olma ve sevgi ihtiyaçları, Değer ihtiyaçları ve tavanda Kendini gerçekleştirme ihtiyaçları şeklinde sıralanır. Yine Maslow’a göre bir basamaktaki ihtiyaçlar giderilmeden diğer bir basamağa geçmek mümkün değildir. Stephanie yaşadığı hayattan da anlayacağımız üzere kendini gerçekleştirme edimini gerçekleştirmiş fakat yaşadığı talihsiz olay sonucunda hayat onu piramidin en altına atarak farklı bir şekilde (bacakları olmadan) bu piramidin tepesine doğru tekrar sınamıştır. Ali ise çocuğuyla birlikte ablasının yanında kalan sorumsuz ve Maslow’un piramidin de en aşağıda bulunan bir karakter. Stephanie’nin kazadan sonra Ali’yi araması da tesadüf olmasa gerek. En yakınında acıyan gözlere bakanlar dışında Ali Stephanie’ye farklı yaklaşıyor ve kolundan tuttuğu gibi hayatın tam ortasına bırakıyor. Stephanie ise Ali’nin dövüş sporları üzerine kariyerinde tırmanmasına ön ayak oluyor.

Çoklu Zekâ Kuramı;

Gardner bilişsel yeteneklerin geniş bir yelpazeden oluştuğunu ve aralarında sadece çok zayıf bir korelasyonun bulunduğunu savunmaktadır. Örneğin matematiği iyi olan bir çocuğun bu konuda zayıf olan bir çocuktan daha zeki olduğunu söylemez. Gardner bir davranışın bir zekâ olabileceğine dair birçok ölçüt dile getirirken dokuz yeteneğin bu ölçütleri karşıladığını savunur. Uzamsal,sözel, Mantıksal-matematiksel,Kinestetik, Müziksel, İçsel, Sosyal, Doğasal, Varoluşsal zeka çeşitlerini sıralayan Gardner bir alanın diğer alandan daha zeki olduğunu da asla iddia etmez. Stephanie ve Ali zekâ türleri oldukça farklı karakterler. Ali’yi ele alırsak yarınını çok fazla düşünmeyen, sorumsuz bir karakter. Katil balina terbiyecisi Stephanie ise malum kazaya kadar oldukça iyi bir kariyeri ve yaşantısı olan bir karakter. Kazayla birlikte hayatında oldukça sıkıntılı bir döneme giren ve bununla nasıl baş edebileceği konusunda pek bir fikri olmayan Stephanie Ali’nin vurdumduymaz ve rahat tavırlarıyla (farklı bir zekâ türünün yardımıyla) bu zor durumun üstesinden geliyor. Ali ise sorumsuz ve vurdumduymaz tavırlarını yine farklı bir zekâ türünün yardımıyla Stephanie ile aşıyor. İkili arasındaki bu simbiyoz yakınlaşma ise Maslow’un piramidinde hızla en üste yükselmelerine neden oluyor.

Birlikte yaşamak;

İnsan düşünen bir hayvan olmasının yanında birlikte yaşamaya mahkûm bir hayvandır da. Besin zincirinde zekâsıyla farklı bir noktada olan insan bu zekânın getirdiği sorumlulukları da gerçekleştirmek zorundadır. Diğer canlı türlerinin yaşam alanlarına saygı duyması gerektiği gibi kendi içerisinde de farklı algı düzeylerinin yarattığı eksikliklerini/fazlalıklarını kendi türüyle bir arada yaşayarak dengeleyebilir. Zaten toplumsal denen olgunun ve insanın insanla yaşama mecburiyetinin de yegâne sebebi bu olsa gerek.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşk Üzerine; 10 Şarkı, 10 Alıntı, 10 Film,

10 – Lenny Kravitz "I Belong To You"

Alıntı; "Öyleyse onu seviyorsun," dedi, "Ondan korkuyorsun, çünkü o senden güçlü; ondan nefret ediyorsun, çünkü ondan korkuyorsun: Onu seviyorsun, çünkü onu kendi iraden altına alamıyorsun, ona hükmedemiyorsun. Sadece hükmedilemeyenler sevilebilirler." Yevgeny Zamyatin
Film: Lost Highway (1997)
9 - Nick Cave,Kylie Minogue - Where the wild roses grow
Alıntı; Kendi kendime sordum: 'Tüm hüzünlü temalar arasında, insanların evrensel kavrayışına göre en hüzünlü olan hangisidir?' belirgin yanıt 'ölüm' oldu. 'ne zaman?' diye sordum, 'Tüm temaların bu en hüzünlüsü en şiirsel hale gelir?' Daha önce oldukça ayrıntılı bir biçimde açıklamış olduğum gibi, burada da yanıt açıkça ortadadır. 'Güzellikle en yakın biçimde birleştiği zaman.' Şu halde, güzel bir kadının ölümü tartışılmaz bir biçimde dünyanın en şiirsel konusudur." Edgar Allan Poe
Film: Vertigo (1958)
8 - The Smashing Pumpkins - …

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Io Sono L'amore - I am Love

Erkan:  Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Bu seriye Ratatuille ve Chef ile başlamıştık, sırada 2009 yapımı “I am Love” orijinal ismiyle “Io sono l'amore” var. Filme geçmeden önce dilersen ilk olarak mekânımız hakkında konuşalım biraz. Neden “Ravouna 1906”?Canan: 
Ravouna 1906, hem filmi konuşabileceğimiz hem de filmin konseptine uygun bir mekân araştırırken karşıma çıktı. Gurme-blogger arkadaşlarımın paylaşımlarından aşinaydım buraya. I am Love’da ki enfes görüntülerle örtüşebileceğini düşündüm. Ama beklentimin çok çok üzerinde çıktı.
Erkan: 
Art Nouveau tarzındaki binaya baktığınızda etkileniyorsunuz fakat dışarıdan hiç de muhteşem bir İstanbul manzarasına sahipmiş gibi gözükmüyor aslında (Gülüşmeler). 
Filmimiz 2009 yapımı ama ülkemizde 2011 yılında vizyon yüzü görebilmiş. Filmi yeni mi izleme fırsatı buldun yoksa daha önce izlemiş miydin?
Canan: 
Filmi ilk olarak 2011 yılında izledim. Bazı şeyler silikleşmiş ama…