Ana içeriğe atla

CurfewEn iyi kısa film dalında Oscar ödülü kazanan Curfew’in yönetmenliğini ise Shawn Christensen yapıyor. İntiharın eşiğindeki Richie kız kardeşinden hayat kurtarıcı bir telefon çağrısı alır ve yeğeni Sophia’ya birkaç saat bakması gerekmektedir. Aralarında kurulan sıkı dostluk birbirine uzak duran karakterlerinde yakınlaşmasına vesile olmuş olur. 

Film; Maggie'nin, Sophia’ya bakması için intiharın eşiğindeki Richie ile ikna edeceği bir konuşmanın gerçekleştiği bir sahneyle açılıyor. Maddi durumu oldukça iyi durumda olduğu gözüken Maggie, kapitalizm’in sembolü diyebileceğimiz gökdelenlerin arasındaki apartman dairesinden etrafı izleyerek Richie’yi ikna etmeye çalışıyor. Film açıldığı bu sahneden itibaren ekonomik kriz döneminde geleneksel Hollywood sinemasının girdiği bir yola giriyor ve kapitalizm’i aklamaya, temizlemeye çalışıyor. Son dönemlerde Tim Burton, Christopher Nolan ve Steven Soderberg gibi usta yönetmenlerin de bulaştığı bu yolun üstünden Curfew’de geçmiş oluyor. Gökdelenlerin arasındaki bu telefon konuşmasından sonra intiharın eşiğindeki Richie için bir yaşam amacı oluşturulmuş oluyor ve Sophia ile bir gün geçirirken çocuk bakıcılığının yanında hayata tutunacağı bir dalda uzatılmış oluyor. Daha önce Sophia’yı çocukluğunda yere düşüren ve bu yüzden aileden uzaklaştırılan Richie, kapitalizm’in sıcak ve sevecen yüzüyle tekrar oyuna dâhil ediliyor. Amerikan rüyası kodları bu noktada da başlamış oluyor. Sürekli izleyicinin kendisini iyi hissetmesini sağlayan bir atmosfer, kapitalizm’in açgözlü yüzünü bir çocuğun sevimli yüzü üzerinden sempatik hale getirmeye çalışan bir pazarlama stratejisi filmin genel atmosferini oluşturuyor. 
Film, kapitalizmin hayatımızdaki gerekliliğine ve yerine sürekli vurgu yaparken, Tanrı göstermesin eksikliğinde nasıl bir keşe dönüşeceğimizi de gösteriyor. Neredeyse bütün gününü iş yerlerinde geçiren, çalıştıkları işin aynı zamanda çalışanın kendi hobisi olduğunu pazarlayarak emekleri sömüren kapitalizm’in her duruma göre değişen plazmik yüzünü ayyuka çıkarma cesareti gösteremiyor. 

Emeğinin karşılığını hiçbir zaman alamayan emekçilerin sorunlarına dair ise ne bir vurgu yapabiliyor, ne de çözüm önerebiliyor. Sadece kapitalizmin safındaki yerini alıyor.

Filmin kapitalizm’e dair doğru yaptığı tek tespit Richie’nin çocukken yaptığı oyuncaktan okunabiliyor. 
Kriz halindeki kapitalizmden umudu kesmenin anlamsız olduğu ve krizin bir kriz değil sadece form değişikliği olduğuna dair bir cümleyi Richie’nin küçükken yaptığı oyuncağı üzerinden sarf ediyor. 

“Ama ölse bile her zaman hayata geri döner.
Sophia her zaman hayata geri döner.”

Curfew son dönemde izlediğimiz Geleneksel Hollywood filmlerinin ekonomik kriz döneminde söylediklerinden ne fazla ne de eksiğini sarf ediyor. Film kendini iyi hisset atmosferi ve minik sevimli oyuncusunu da bu aymaz alt metine alet ediyor.

Richie belki de bu kapitalist çarkın içerisine tekrar girip hayata bağlanmak yerine kendisini sokağa “Occupy wall Street” eylemcilerinin arasına bırakmalıydı.

Çünkü hayat; teslim olunca değil.

DİRENİNCE GÜZELDİR...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşk Üzerine; 10 Şarkı, 10 Alıntı, 10 Film,

10 – Lenny Kravitz "I Belong To You"

Alıntı; "Öyleyse onu seviyorsun," dedi, "Ondan korkuyorsun, çünkü o senden güçlü; ondan nefret ediyorsun, çünkü ondan korkuyorsun: Onu seviyorsun, çünkü onu kendi iraden altına alamıyorsun, ona hükmedemiyorsun. Sadece hükmedilemeyenler sevilebilirler." Yevgeny Zamyatin
Film: Lost Highway (1997)
9 - Nick Cave,Kylie Minogue - Where the wild roses grow
Alıntı; Kendi kendime sordum: 'Tüm hüzünlü temalar arasında, insanların evrensel kavrayışına göre en hüzünlü olan hangisidir?' belirgin yanıt 'ölüm' oldu. 'ne zaman?' diye sordum, 'Tüm temaların bu en hüzünlüsü en şiirsel hale gelir?' Daha önce oldukça ayrıntılı bir biçimde açıklamış olduğum gibi, burada da yanıt açıkça ortadadır. 'Güzellikle en yakın biçimde birleştiği zaman.' Şu halde, güzel bir kadının ölümü tartışılmaz bir biçimde dünyanın en şiirsel konusudur." Edgar Allan Poe
Film: Vertigo (1958)
8 - The Smashing Pumpkins - …

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Io Sono L'amore - I am Love

Erkan:  Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Bu seriye Ratatuille ve Chef ile başlamıştık, sırada 2009 yapımı “I am Love” orijinal ismiyle “Io sono l'amore” var. Filme geçmeden önce dilersen ilk olarak mekânımız hakkında konuşalım biraz. Neden “Ravouna 1906”?Canan: 
Ravouna 1906, hem filmi konuşabileceğimiz hem de filmin konseptine uygun bir mekân araştırırken karşıma çıktı. Gurme-blogger arkadaşlarımın paylaşımlarından aşinaydım buraya. I am Love’da ki enfes görüntülerle örtüşebileceğini düşündüm. Ama beklentimin çok çok üzerinde çıktı.
Erkan: 
Art Nouveau tarzındaki binaya baktığınızda etkileniyorsunuz fakat dışarıdan hiç de muhteşem bir İstanbul manzarasına sahipmiş gibi gözükmüyor aslında (Gülüşmeler). 
Filmimiz 2009 yapımı ama ülkemizde 2011 yılında vizyon yüzü görebilmiş. Filmi yeni mi izleme fırsatı buldun yoksa daha önce izlemiş miydin?
Canan: 
Filmi ilk olarak 2011 yılında izledim. Bazı şeyler silikleşmiş ama…