Ana içeriğe atla

True Blood-Walking Dead-Game of Thrones-American Horror Story


Fantastik bir yapımın gücü, şüphesiz gerçekle kurduğu bağ ve yine gerçekle attığı köprülerin sağlamlığıyla orantılıdır. Son dönemde izlediğimiz TV dizilerinin en iyilerinin Fantastik uyarlamalar olması tesadüf olmasa gerek. Mesela birçok farklı mahlukatı barındıran "True Blood" temelinde demokrasi denen yönetim biçiminin ne kadar mümkün olduğunu irdelerken; eşitlik, haklar üzerine sorgulamalara da yol açıyordu. Game of Thrones; iktidarın ışıltısıyla gözleri kan bürüyen, birbirine diş bileyen ülkelerin çekişme ve diplomasilerinin bir ikamesini kendisine özgü farklı dünyasında yansıtıyor. İkinci sezonu yeni sonlanan American Horror Story ise; Modernizm'im mirasını devralan Post-Modernizm'in psikanalizine bir akıl hastanesinde soyunurken korku külliyatının yanında fantastik korku ögelerini de fazlasıyla barındırıyordu. Son olarak üçüncü sezonunu birkaç gün önce noktalayan Walking Dead ise insanoğlunun birlikte yaşarken nasıl örgütlendiğine göz atarken, evrimi tersine işletiyor. Üçüncü sezonun sonunda tekrar sine-i millete dönen Rick'in yeni sezonda oğlu Carl ile arasında olası bir iktidar kavgası, ortaçağ baba-oğul taht kavgalarını andıracak gibi duruyor. Aralarında Ödipal bir çekişmenin sinyallerini ise şimdiden (üçüncü sezon finali) veriyor.


Bu birbirinden iyi fantastik uyarlamalar gerçekle kurdukları bağ, yarattıkları evrenlerin göz kamaştırıcılığı ve izleyicisinin kafasında bıraktığı soru işaretleri ile TV uyarlamalarının adeta doğru rotada olduklarını haykırıyorlar.
 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşk Üzerine; 10 Şarkı, 10 Alıntı, 10 Film,

10 – Lenny Kravitz "I Belong To You"

Alıntı; "Öyleyse onu seviyorsun," dedi, "Ondan korkuyorsun, çünkü o senden güçlü; ondan nefret ediyorsun, çünkü ondan korkuyorsun: Onu seviyorsun, çünkü onu kendi iraden altına alamıyorsun, ona hükmedemiyorsun. Sadece hükmedilemeyenler sevilebilirler." Yevgeny Zamyatin
Film: Lost Highway (1997)
9 - Nick Cave,Kylie Minogue - Where the wild roses grow
Alıntı; Kendi kendime sordum: 'Tüm hüzünlü temalar arasında, insanların evrensel kavrayışına göre en hüzünlü olan hangisidir?' belirgin yanıt 'ölüm' oldu. 'ne zaman?' diye sordum, 'Tüm temaların bu en hüzünlüsü en şiirsel hale gelir?' Daha önce oldukça ayrıntılı bir biçimde açıklamış olduğum gibi, burada da yanıt açıkça ortadadır. 'Güzellikle en yakın biçimde birleştiği zaman.' Şu halde, güzel bir kadının ölümü tartışılmaz bir biçimde dünyanın en şiirsel konusudur." Edgar Allan Poe
Film: Vertigo (1958)
8 - The Smashing Pumpkins - …

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Io Sono L'amore - I am Love

Erkan:  Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Bu seriye Ratatuille ve Chef ile başlamıştık, sırada 2009 yapımı “I am Love” orijinal ismiyle “Io sono l'amore” var. Filme geçmeden önce dilersen ilk olarak mekânımız hakkında konuşalım biraz. Neden “Ravouna 1906”?Canan: 
Ravouna 1906, hem filmi konuşabileceğimiz hem de filmin konseptine uygun bir mekân araştırırken karşıma çıktı. Gurme-blogger arkadaşlarımın paylaşımlarından aşinaydım buraya. I am Love’da ki enfes görüntülerle örtüşebileceğini düşündüm. Ama beklentimin çok çok üzerinde çıktı.
Erkan: 
Art Nouveau tarzındaki binaya baktığınızda etkileniyorsunuz fakat dışarıdan hiç de muhteşem bir İstanbul manzarasına sahipmiş gibi gözükmüyor aslında (Gülüşmeler). 
Filmimiz 2009 yapımı ama ülkemizde 2011 yılında vizyon yüzü görebilmiş. Filmi yeni mi izleme fırsatı buldun yoksa daha önce izlemiş miydin?
Canan: 
Filmi ilk olarak 2011 yılında izledim. Bazı şeyler silikleşmiş ama…