Ana içeriğe atla

CELCIUS 232.8© Bölüm 7


BÖLÜM 7:
Müşteri sözleşmesinin üçüncü maddesi telif haklarıyla ilgilidir. Bir sonraki madde ise kültür şirketinin alfabenin patentini almasıyla birlikte ücrete tabi olan konuşmanın ücretlendirmesini sağlayan ve teknoloji şirketi tarafından geliştirilen bilekliklerden bahseder. Bu uygulama şirketlerin en rahat sisteme entegre ettikleri uygulama olarak göze çarpıyordu. Hükümetin son yıllarında serbest piyasa ekonomisinin yarattığı aşırı rekabet ortamından insanlar birbiriyle çok fazla iletişim kurmuyordu. Eğitimden iş hayatına, spora kadar benzeri ilkel şartlarda görülebilecek güçlünün ayakta kaldığı bir rekabet söz konusuydu.  Kültür şirketine bağlı üç farklı servis sağlayıcının hizmetleri neredeyse birbirine oldukça yakındı. Aylık iki yüz elli, beş yüz, bin, beş bin istediğiniz kadar süreyi bütçenize ve ihtiyacınıza göre almak mümkündü. Alışveriş merkezleri, sağlık kurumları ve iş yerlerinde bileklikler çevrimdışı oluyordu. Bu alanlarda konuşmak ücretsizdi.  Evler dâhil geri kalan her yer ücrete tabiydi.
Hakan hastaneden çıktığında telefon hala kulağında Emel’e iyi olduğunu ve sadece kontrol için geldiğini anlatmaya çalışıyordu. En son hatırladığı şey metro da ki kızla göz göze kaldığı andı.  Sonrasında büyük bir sersemlikle Fırat’ın sesiyle uyanmıştı.

-Böylesi bir aptallığı nasıl yapabildin? Hele senin gibi sürekli dikkatli davranan birisi nasıl olur böyle davranabilir anlamış değilim. Ya silahları olsaydı?

Hakan Fırat’ın dediklerinden kendi durumuyla ilgili anlamlı bir şeyler çıkarmaya çalıştı, başaramadı. Sessizce “kız” diyebildi sadece.

 -Yakalayamadık ne yazık ki sana arkadan saldıran piçle beraber kaçmayı başardılar. Benim kovaladıklarımda aynı şekilde,  tek tesellimiz rehineler sağ salim kurtarıldı.

Hakan kızın kaçtığını duyunca derin bir nefes almıştı.  Emel diyebildi ikinci kelime olarak başı hala zonkluyordu.

-Merak etme aradım bu durumundan bahsedip panik yapmak istemedim,  biraz gecikeceğini söyledim sadece, ne de olsa hastaneye gitmen gerek öncelikli olarak.
-Gerek yok ben iyiyim Emel’le buluşmam gerek.

Fırat Hakan’ın koluna girerek rehineler için gelen ambulansa bindirdi.

-Ayakta da olsa gözüksen iyi olur, darbe çok sert değildi ama her türlü ihtimali de düşünmeliyiz.

Hastaneye vardığında kafasında ki ağrı oldukça azalmıştı. Ambulansın durduğu anla birlikte arabadan dışarı atladı ve dış kapıya doğru yöneldi. Hastane kapısından tam çıkacağı sırada Emel’in çağrısıyla irkildi. 

-Ah Fırat ne diyeyim sana dedi kendi kendine.

Emel Hakan’ın sesini duymasıyla birlikte ağlamaya başlamıştı. Hangi hastaneden olduğunu sorup durdu. Hakan, iyiyim diyebildi tekrar tekrar ve planlarında bir değişiklik olmadığından ve şuan takside olup buluşmaya geleceğinden bahsetti. Emel tatmin olmamıştı ama çaresizce kabul edip görüşmeyi sonlandırmıştı. Hastanenin hemen önündeki taksiye hızlıca bindi ve alışveriş merkezinde Emel ile buluşmak için hareket etti.
Emel soğuğun etkisiyle içeriye sığınmıştı, cama yapışmış bir şekilde Hakan’ın gelmesini bekliyordu. Hakan’ın taksiden inip gözükmesiyle birlikte heyecanla kapıya doğru yöneldi. Detektörlerden geçmesiyle birlikte boynuna atılarak hüngür hüngür ağlamaya başladı. O kadar sıkıca sarılmıştı ki Hakan ezilen yerlerinin etkisiyle sessizce “Ah” diyebildi.

-Hayatım iyiyim ben ve bak buradayım şuan.

Hakan’ın ne dediğine aldırış bile etmeden ağlamaya devam ediyordu. Kollarından tutarak karşısına alacak şekilde kibarca ittirdi ve tekrarladı.

-Hayatım, iyiyim ben.

Gözleri yaşlı bir şekilde Hakan’a baktı ve Hakan’ın başından kaynar suların dökülmesine sebebiyet verecek o kelimeyi sarf etti.

-Hamileyim!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşk Üzerine; 10 Şarkı, 10 Alıntı, 10 Film,

10 – Lenny Kravitz "I Belong To You"

Alıntı; "Öyleyse onu seviyorsun," dedi, "Ondan korkuyorsun, çünkü o senden güçlü; ondan nefret ediyorsun, çünkü ondan korkuyorsun: Onu seviyorsun, çünkü onu kendi iraden altına alamıyorsun, ona hükmedemiyorsun. Sadece hükmedilemeyenler sevilebilirler." Yevgeny Zamyatin
Film: Lost Highway (1997)
9 - Nick Cave,Kylie Minogue - Where the wild roses grow
Alıntı; Kendi kendime sordum: 'Tüm hüzünlü temalar arasında, insanların evrensel kavrayışına göre en hüzünlü olan hangisidir?' belirgin yanıt 'ölüm' oldu. 'ne zaman?' diye sordum, 'Tüm temaların bu en hüzünlüsü en şiirsel hale gelir?' Daha önce oldukça ayrıntılı bir biçimde açıklamış olduğum gibi, burada da yanıt açıkça ortadadır. 'Güzellikle en yakın biçimde birleştiği zaman.' Şu halde, güzel bir kadının ölümü tartışılmaz bir biçimde dünyanın en şiirsel konusudur." Edgar Allan Poe
Film: Vertigo (1958)
8 - The Smashing Pumpkins - …

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Alien Covenant

Maternal kodlarla örülü 1979 yılında çekilen Alien kuşkusuz Bilim Kurgu sinemasının en kusursuz örneklerinden bir tanesiydi. Ridley Scott seriye yıllar sonra 2012 yılında Prometheus'la dönüş yaptı ve devamı niteliğindeki Alien - Covenant'ta yeni vizyon yüzü gördü. İlk filmin maternal dokusu yerine sömürgeleştirme fantezisi gibi paternal bir temayı kullanan bu yeni Alien filmi bununla da yetinmeyip, yine yaratılış gibi paternal temaları arka arkaya patlatarak orjinal filmin canına okuyor. Ortaya Blade Runner soslu(ki bunda varoluş sancısı çeken robotumuzun büyük etkisi var.), şimdiye kadar bilim kurgu sinema tarihi açısından en beceriksiz gemi mürettebatının olduğu ve yer yer Alien'in zekasından bile şüpheye düşeceğiniz garip bir film ortaya çıkmış. Umarım seri daha fazla deforme edilmeden durulur. Keza hayranları için Alien'ı bu şekilde görmek içler açısı bir durum.