Ana içeriğe atla

The Grey

The Grey, Alaska'ya giden bir grup işçinin uçaklarının kaza yapmasıyla birlikte kazadan sağ kurtulan grubun hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Keza bölgede bir kurt sürüsü de bulunmaktadır. Son dönem aksiyon filmlerinde kamera arkasında sıkça gördüğümüz Joe Carnahan ise yönetmen koltuğunda ...Soğuk bir iklimde hayatta kalma mücadelesi akıllara henüz geçen yıl izlediğimiz usta yönetmen Skolimowski'nin Essential Killing'ini getiriyor. Fakat "The Grey" o kadar da derin bir film değil. Kaza sonrası grubun hayatta kalma umudu ise daha önce kurt avlayarak hayatını idame ettiren Ottway oluyor. Kurt sürüsünde gözüken hiyerarşi kısa bir süre içerisinde grupta da oluşmaya başlıyor. Bilindiği üzere Alfa erkeği bir kurt sürüsünde liderdir ve sürü kontrolü altındadır. Omega ise kurt hiyerarşisinde en alt basamakta bulunan kurtlardır. Grubumuza geldiğimizde ise Ottway kurtlarla olan deneyimleri ve soğuk iklim tecrübelerinden dolayı biranda Alfa erkeği konumuna geliyor. Alfanın liderliğinin zaman zaman sorgulandığı kurt sürüsünde olduğu gibi Ottway'in de liderliği zaman zaman sorgulanıyor. Yönetmen bu noktada filmi bu hiyerarşi üzerinden ilerletiyor ve her ne kadar gerilimi ve aksiyonu fena olmasa da tipik bir hayatta kalma hikayesi izliyoruz. Carnahan bunun yerine hazır böyle bir hiyerarşi oluşturmuşken hayatta kalma mücadelesi adına bunu tersyüz etseydi atmosferini iyi kurduğu filmine bir de karakterler arası gerilimi artırararak daha sert ve daha gerilimi yüksek bir film ortaya çıkarabilirdi.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Star Wars - The Last Jedi

Star Wars - The Last Jedi ana hikaye (ilk iki üçleme) açısından düşündüğümüzde sorunları devam eden bir film. Bitmiş bir seriyi daha düşük kalibreli bi' hikayeyle sürdürmeye çalışması seriyi fazlasıyla yavan kılıyor. Yeni üçleme açısından olaya bakar isek; The Force Awakens'in dağınık görüntüsü yeni filmle toparlanmış gibi gözüküyor. Bunda yönetmen Rian Johnson'un etkisi büyük. Looper gibi karakter sahibi bir bilim kurgu ile aklımızda yer eden Johnson daha filmin başında Kylo Ren'in maskesini parçalayarak Kylo Ren'i Darth Vader gölgesinden, filmi ise orjinal serinin gölgesinden bir nebze olsun kurtararak kendi karakterlerini geliştirme yoluna gidiyor. Filme kattığı en büyük artı orjinal serinin keskin iyi kötü ayrımının The Last Jedi ile iç içe geçmiş ve flu bir görüntüde olması. 
Rian Johnson beklentileri bu denli karşılamışken Star Wars: Episode IX'un tekrar J.J Abrams'a teslim edilecek olması ise fazlasıyla üzücü...

Alien Covenant

Maternal kodlarla örülü 1979 yılında çekilen Alien kuşkusuz Bilim Kurgu sinemasının en kusursuz örneklerinden bir tanesiydi. Ridley Scott seriye yıllar sonra 2012 yılında Prometheus'la dönüş yaptı ve devamı niteliğindeki Alien - Covenant'ta yeni vizyon yüzü gördü. İlk filmin maternal dokusu yerine sömürgeleştirme fantezisi gibi paternal bir temayı kullanan bu yeni Alien filmi bununla da yetinmeyip, yine yaratılış gibi paternal temaları arka arkaya patlatarak orjinal filmin canına okuyor. Ortaya Blade Runner soslu(ki bunda varoluş sancısı çeken robotumuzun büyük etkisi var.), şimdiye kadar bilim kurgu sinema tarihi açısından en beceriksiz gemi mürettebatının olduğu ve yer yer Alien'in zekasından bile şüpheye düşeceğiniz garip bir film ortaya çıkmış. Umarım seri daha fazla deforme edilmeden durulur. Keza hayranları için Alien'ı bu şekilde görmek içler açısı bir durum.