Ana içeriğe atla

2016 Yılının En iyi 10 Filmi

 


Geleneksel yılın en iyi “10” filmi… 2017'nin daha güzel filmler getirmesi dileğiyle. :)

1- Saul Fia - Tartışmasız yılın en iyisi. 


2- A Bigger Splash - Luca Guadagnino her anlamda estetik bir yaz filmine imza attığı için. Güzellik algımızı (mekan, moda, yemek, insan ve müzik) doyurduğu için.


3- Elle- Paul Verhoeven sıradışı kadın karakterlerine yeni bir tanesini eklediği için. Tüm ezberlerimizi yine ve yeniden bozduğu için.


4- Deadpool- Absürtlük çizgisini tam sınırında tutabildiği için… Eğlenceyi 1 sn bile duraksatmadığı için. Marvel uyarlamalarının en iyilerinden bir tanesi olmayı başardığı için.5- Nie Yin Niang- Hsiao-Hsien Hou etkileyici görsel ve müziklerle epik bir hikayeye imza attığı için.

6- Carol- Todd Haynes çok zarif bir aşk filmine imza attığı için. Cate Blanchett ve Rooney Mara’nın naif oyunculukları için.


7- Le Tout Nouveau Testament - Uzun süredir sesi çıkmayan Jaco Van Dormael formunu koruduğu için.

8- The Hateful Eight- Tarantino’nun en iyi işlerinden bir tanesi olduğu için. Uzun süresine ve tek mekanda geçmesine rağmen izleyicinin bir dakika bile dikkatini dağıtmadan izlemesini sağladığı için.

9- The Revenant- Alejandro González Iñárritu iki yıl içerisinde iki adet Oscara aday film çıkarabildiği için. Leonardo DiCaprio aşina olduğumuz usta oyunculuğu için.


10- 10. sırada iki adet film var;
10a- Don’t Breathe- Evil Dead’in yeniden çevrimi ile heyecan yaratan Fede Alvarez beklentileri boşa çıkarmadığı için. Yılın iyi korku filmlerinden olduğu için...

10b- The Conjuring 2- Devam film olmasına rağmen ilk filmi bile gölgede bırakacak ustalıkta kotarıldığı için. Retro sanat yönetimiyle birlikte geçtiği dönemi hissedilebilir kıldığı için…

Vizyon dışı izlediğim yılın iyisi 3 film;

Love 3D- Gaspar Noe sıra dışı çizgisini bir aşk hikayesine 3D olarak entegre ettiği için. 

American Honey- Andre Arnold’ın ilgi çekici görsel yönetimi için. Doğal oyunculukları ile iyi bir bağımsız olduğu için…

Toni Erdmann- Uzun süresine rağmen güçlü dramasıyla bu yılın yabancı film oscarlarını zorlayacağı için. 

Son Not: La La Land 30 Aralık itibariyle vizyona gireceği ve izleyemediğim için listede de yerini alamadı. La La Land de üst sıraları zorlayacaktır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşk Üzerine; 10 Şarkı, 10 Alıntı, 10 Film,

10 – Lenny Kravitz "I Belong To You"

Alıntı; "Öyleyse onu seviyorsun," dedi, "Ondan korkuyorsun, çünkü o senden güçlü; ondan nefret ediyorsun, çünkü ondan korkuyorsun: Onu seviyorsun, çünkü onu kendi iraden altına alamıyorsun, ona hükmedemiyorsun. Sadece hükmedilemeyenler sevilebilirler." Yevgeny Zamyatin
Film: Lost Highway (1997)
9 - Nick Cave,Kylie Minogue - Where the wild roses grow
Alıntı; Kendi kendime sordum: 'Tüm hüzünlü temalar arasında, insanların evrensel kavrayışına göre en hüzünlü olan hangisidir?' belirgin yanıt 'ölüm' oldu. 'ne zaman?' diye sordum, 'Tüm temaların bu en hüzünlüsü en şiirsel hale gelir?' Daha önce oldukça ayrıntılı bir biçimde açıklamış olduğum gibi, burada da yanıt açıkça ortadadır. 'Güzellikle en yakın biçimde birleştiği zaman.' Şu halde, güzel bir kadının ölümü tartışılmaz bir biçimde dünyanın en şiirsel konusudur." Edgar Allan Poe
Film: Vertigo (1958)
8 - The Smashing Pumpkins - …

Chocolat

Erkan: Yemek filmlerini, seçtiğimiz film için uygun bulduğumuz konseptteki bir mekânda konuşmaya devam ediyoruz. Sıradaki filmimiz Lasse Hallström imzalı 2000 yapımı Chocolat… Chocolat filmi için Samet ile konuştuk. Kendinden biraz bahsedebilir misin?
Samet: Bir senesi mutfak, iki buçuk yılı satış olmak üzere lüks bir çikolata kafe zincirinde toplam üç buçuk yıl kadar çalıştım. Geçtiğimiz mayıs ayında çikolata üzerine uzmanlaşmak için istifa ettim. Önümüzdeki dönemde çikolata eğitimleri alacağım. Şimdilerde sipariş üzerine çikolata yapıyorum ve çevremdeki küçük ölçekli kafelerin çikolata menülerine yiyecek - içecek konusunda danışmanlık veriyorum.

Erkan:  Filme geçmeden önce biraz mekândan bahsetmekte fayda var sanırım. Maia Chocolates 2015 yılında kurulmuş, el yapımı çikolatalar üreten, Çengelköy ve Koşuyolu olmak üzere iki şubesi bulunan bir yer.  Filmdeki çikolatacıyla aynı ismi taşıyor. Çikolata konusunda bol çeşit sunuyorlar ve tasarım, sunum konusunda oldukça zarif bir zevkleri …

Alien Covenant

Maternal kodlarla örülü 1979 yılında çekilen Alien kuşkusuz Bilim Kurgu sinemasının en kusursuz örneklerinden bir tanesiydi. Ridley Scott seriye yıllar sonra 2012 yılında Prometheus'la dönüş yaptı ve devamı niteliğindeki Alien - Covenant'ta yeni vizyon yüzü gördü. İlk filmin maternal dokusu yerine sömürgeleştirme fantezisi gibi paternal bir temayı kullanan bu yeni Alien filmi bununla da yetinmeyip, yine yaratılış gibi paternal temaları arka arkaya patlatarak orjinal filmin canına okuyor. Ortaya Blade Runner soslu(ki bunda varoluş sancısı çeken robotumuzun büyük etkisi var.), şimdiye kadar bilim kurgu sinema tarihi açısından en beceriksiz gemi mürettebatının olduğu ve yer yer Alien'in zekasından bile şüpheye düşeceğiniz garip bir film ortaya çıkmış. Umarım seri daha fazla deforme edilmeden durulur. Keza hayranları için Alien'ı bu şekilde görmek içler açısı bir durum.